Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

sudnicaSud BiH. Foto: BIRN BiH

Na ročištu zakazanom za razmatranje kaznenog naloga, Alispahić je rekao da se ne osjeća krivim po optužnici koja ga tereti za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.

“Neću prihvatiti kazneni nalog. Hoću proces da dokažem da nisam kriv”, izjavio je Alispahić, naglasivši da nije priznao krivicu kao što se navodi u optužnici.

Tužilac Kasim Halilčević je kazao da će se tokom suđenja vidjeti šta je i kako izjavio optuženi.

Tužilaštvo je nalogom predložilo uslovnu kaznu od jedne godine, s rokom provjere od tri godine, kao i novčanu kaznu u iznosu od 1.000 KM. Tužilac je rekao da je kaznu predložio uzimajući u obzir da Alispahić ranije nije osuđivan.

Alispahić se na ročištu pojavio bez branioca, koji po zakonu nije obavezan za djelo za koje je optužen. Na pitanja sudije Enide Hadžiomerović u vezi s tim, on je rekao da će ga u daljem postupku zastupati advokat.

Naknadno će Sud Bosne i Hercegovine odrediti termin početka suđenja.

Ranije je iz Tužilaštva potvrđeno da se Alispahić tereti da je u više navrata, tokom 2019. i 2020. godine, putem web stranice Antimigrant.ba, na kojoj je administrator i urednik sadržaja, kao i putem društvenih mreža, objavljivao tekstove i videozapise koji obiluju izjavama koje potiču i šire mržnju prema migrantima i migrantskoj populaciji, kao i između konstitutivnih naroda u BiH.

Ova djela je, prema Tužilaštvu, Alispahić počinio suprotno odredbama Zakona o zabrani diskriminacije, kao i odredbama Kodeksa za štampu i online medije BiH. Time je, kako se navodi, izazvao uznemirenje kod većeg broja osoba koje su pročitale sadržaj, predstavnika nevladinog sektora, članova Mreže za izgradnju mira, Vijeća za štampu u Bosni i Hercegovini i drugih, na što je reagovala i Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH.

Tužilaštvo planira pozvati devet svjedoka i priložiti veći broj materijalnih dokaza.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu