Ponedjeljak, 28 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Vladimir Špoljarić. Foto: BIRN BiH

Branilac Senad Pizović je uložio 22 materijalna dokaza, između ostalog dopise Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), dopis sekretara Suda, zapisnike i rješenja Ministarstva pravde, pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Suda, odluke prvostepene i drugostepene disciplinske komisije, fotografije sa stranice Toyota, zapisnike o inspekcijskim nadzorima i druge dokaze.

Tužiteljica Vedrana Mijović je prigovorila na nekoliko dokaza tvrdeći da su irelevantni.

“U pogledu zapisnika o inspekcijskom nadzoru, oni su sačinjeni nakon što je Enisa Pazelja prijavila optuženog, stoga prigovaram, jer su sačinjeni nakon što je saznao da je prijavljen”, kazala je Mijović.

Ona se protivila i fotografijama kao predloženim dokazima, tvrdeći da su pribavljene na nezakonit način.

Mijović je rekla kako će imati dodatan dokaz kojim će pobiti dokaz Odbrane a koji se odnosi na raniju godišnju ocjenu o učinku na poslu.

“Želim Sud i sve ostale uvjeriti da je Enisa Pazelja jedan vrijedni radnik koja je pozitivno ocjenjivana prije prijave”, kazala je tužiteljica Mijović objašnjavajući da se godišnje ocjene odnose na period prije i poslije prijave.

Oštećena Pazelja je preko punomoćnice Vasvije Vidović dostavila Sudu BiH podnesak kojim odbija vještačenje, a koje je ranije bilo najavljeno.

Državno tužilaštvo tereti Špoljarića da je na osnovu spola vršio nasilje, uznemiravanje i seksualno uznemiravanje, kojim je ugrozio mir, duševno zdravlje i tjelesni integritet druge osobe, čime je prekršio tačku Zakona o ravnopravnosti spolova BiH kojom je predviđena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Prema optužnici, Špoljarić je ova djela počinio 2018. i 2019. godine – kada je obnašao funkciju vršitelja dužnosti, a kasnije i predsjednika Kantonalnog suda u Sarajevu – nad uposlenicom ovog suda.

Suđenje će se nastaviti 27. septembra, kada je planirano iznošenje završnih riječi i saslušanje punomoćnice oštećene u pogledu imovinskopravnog zahtjeva.

Najčitanije
Saznajte više
Lučić i ostali: Zahtjevi za vanredni servis vozila dostavljani retroaktivno
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je uočila da su mimo propisanih pravila izdavani nalozi za plaćanje s potpisom ministra za servisiranje vozila.
Udruženja nezadovoljna što nije raspravljano o uvrštavanju rodno zasnovanog nasilja u Krivični zakon
Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nije usvojio dnevni red sjednice na kojoj se trebalo glasati i o izmjenama i dopunama koje po prvi put predviđaju uvrštavanje u Krivični zakon Federacije rodno zasnovanog ubistva ženske osobe, što je kod udruženja izazvalo nezadovoljstvo.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Novinari kao svjedoci rata u BiH pred Haškim tribunalom