Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Vladimir Špoljarić. Foto: BIRN BiH

Branilac Senad Pizović je uložio 22 materijalna dokaza, između ostalog dopise Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), dopis sekretara Suda, zapisnike i rješenja Ministarstva pravde, pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Suda, odluke prvostepene i drugostepene disciplinske komisije, fotografije sa stranice Toyota, zapisnike o inspekcijskim nadzorima i druge dokaze.

Tužiteljica Vedrana Mijović je prigovorila na nekoliko dokaza tvrdeći da su irelevantni.

“U pogledu zapisnika o inspekcijskom nadzoru, oni su sačinjeni nakon što je Enisa Pazelja prijavila optuženog, stoga prigovaram, jer su sačinjeni nakon što je saznao da je prijavljen”, kazala je Mijović.

Ona se protivila i fotografijama kao predloženim dokazima, tvrdeći da su pribavljene na nezakonit način.

Mijović je rekla kako će imati dodatan dokaz kojim će pobiti dokaz Odbrane a koji se odnosi na raniju godišnju ocjenu o učinku na poslu.

“Želim Sud i sve ostale uvjeriti da je Enisa Pazelja jedan vrijedni radnik koja je pozitivno ocjenjivana prije prijave”, kazala je tužiteljica Mijović objašnjavajući da se godišnje ocjene odnose na period prije i poslije prijave.

Oštećena Pazelja je preko punomoćnice Vasvije Vidović dostavila Sudu BiH podnesak kojim odbija vještačenje, a koje je ranije bilo najavljeno.

Državno tužilaštvo tereti Špoljarića da je na osnovu spola vršio nasilje, uznemiravanje i seksualno uznemiravanje, kojim je ugrozio mir, duševno zdravlje i tjelesni integritet druge osobe, čime je prekršio tačku Zakona o ravnopravnosti spolova BiH kojom je predviđena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Prema optužnici, Špoljarić je ova djela počinio 2018. i 2019. godine – kada je obnašao funkciju vršitelja dužnosti, a kasnije i predsjednika Kantonalnog suda u Sarajevu – nad uposlenicom ovog suda.

Suđenje će se nastaviti 27. septembra, kada je planirano iznošenje završnih riječi i saslušanje punomoćnice oštećene u pogledu imovinskopravnog zahtjeva.

Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu