Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Boris Bošnjak i ostali. Foto: Sud BiH

Istovremeno, Bošnjaku i Đajiću, s obzirom da su stupili na izdržavanje kazne, ukinute su mjere zabrane koje su im ranije bile izrečene.

Bošnjak je drugostepenom presudom iz aprila ove godine osuđen na osam, a Đajić na tri godine zatvora, nakon što je Sud BiH djelimično uvažio žalbe Državnog tužilaštva i Odbrane te im smanjio kazne.

Zajedno s njima je pravosnažno osuđen i Miodrag Grubačić na godinu i šest mjeseci zatvora, dok je Miloš Mavrak oslobođen optužbi.

“Žalba Tužilaštva BiH, kao i žalbe branilaca optuženih Bošnjaka, Grubačića i Đajića, kao i optuženog Grubačića lično, u preostalom dijelu odbijene su kao neosnovane, te je presuda Suda BiH od 30. septembra 2020. godine u preostalom dijelu potvrđena”, navedeno je ranije iz Suda BiH.

Prvostepenom presudom iz septembra 2020. Bošnjak je osuđen na deset godina, Grubačić na pet, a Đajić na šest godina zatvora, dok je Miloš Mavrak oslobođen optužbe jer Vijeće nije moglo utvrditi da je on osoba koja je bila stražar u logoru i koja je zlostavljala zatočenike.

U prvostepenoj presudi stoji da je Bošnjak proglašen krivim za 21 tačku optužnice te da je nečovječno postupao prema zatočenicima, nanosio im fizičku i duševnu bol, premlaćivao ih, prislanjao im električnu palicu i puštao struju, a osuđen je i za jedan slučaj prisiljavanja na seksualni odnos.

Bošnjak, Grubačić i Đajić su, kao bivši pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), oslobođeni za pojedine tačke optužnice, a donesena je i odbijajuća presuda za pet tačaka optužnice od kojih je odustao postupajući tužilac.

Đajić je osuđen po četiri tačke optužnice za nanošenje fizičke i duševne boli zatočenicima.

Grubačić je osuđen jer je, zajedno s još dva nepoznata vojnika, učestvovao u zlostavljanju trojice zatočenika, a Đajić je osuđen po četiri tačke optužnice za nanošenje fizičke i duševne boli zatočenicima.

Najčitanije
Saznajte više
Centar za sigurni internet. Foto: Detektor
Dan sigurnijeg interneta: Online prostor još uvijek bez sistemskog rješenja
Centar za sigurni internet prepoznao je važnost digitalnog opismenjavanja djece, te kroz svoje radionice organizuje i takmičenja na Dan sigurnog interneta kako bi se skrenula pažnja na sve veće izazove i opasnosti s kojima se djeca i mladi susreću u online prostoru.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje
Odbrana Vojina Pavlovića zatražila je u završnoj riječi da se optuženi oslobodi krivice za izazivanje mržnje, nakon čega je izricanje presude najavljeno 22. maja.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara