Ponedjeljak, 25 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Garića optužnica tereti u svojstvu pripadnika rezervnog sastava policije u Vlasenici za ubistva, zatvaranja, mučenja, silovanja, prisilne nestanke i druga djela počinjena 1992. na području Vlasenice.

Optužen je i da je u julu 1995. godine, kao komandir Interventnog voda pri Vlaseničkoj brigadi Vojske Republike Srpske (VRS), u mjestu Luke s pripadnicima voda ulazio u prostorije škole, oduzimao novac i druge dragocjenosti, te učestvovao u premlaćivanju zarobljenika iz Srebrenice.

Na suđenju pripadnicima Ravnogorskog pokreta u ponedjeljak, 16. augusta bit će saslušani prvi svjedoci Tužilaštva BiH.

Dušan Sladojević, Slavko Aleksić i Risto Lečić su optuženi za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti na području Višegrada i okoline u martu 2019. godine.

Sredinom sedmice, u srijedu 18. augusta, zakazan je početak suđenja Toniju Bašiću, kojeg optužnica tereti da je tokom 2020. godine, u više navrata, putem interneta i društvenih mreža podsticao druge na izvršenje terorizma, tako što je upućivao prijetnje antisemitskog sadržaja, kao i izjave i prijetnje kojima poziva na napade na rasnoj i nacionalnoj osnovi.

Bašić se optužnicom tereti i da je upućivao prijetnje pripadnicima LGBT pokreta, kao i pozivao na izvršenje terorističkih napada na zgrade na teritoriji New Yorka u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

U petak, 20. augusta u Državnom sudu je zakazano iznošenje završnih riječi u predmetu koji se vodi protiv Edina Mehmedike, Harisa Špage, Rifeta Berkovića i Asmira Mezetovića za neovlašteni promet oružja.

U optužnici se navodi da su optuženi tokom decembra 2020. i januara 2021. po prethodnom dogovoru, djelujući kao grupa s ciljem sticanja koristi, vršili prevoz i posredovali radi izvoza u prometu veće količine oružja, dijelova oružja, minsko-eksplozivnih sredstava i vojne opreme, a radi daljnjeg transporta i prodaje kupcima na ilegalnom tržištu u zemljama Zapadne Evrope.

Naredne sedmice u Sudu Bosne i Hercegovine nastavit će se suđenja i za zločine počinjene u Mostaru i Brčkom.

Najčitanije
Saznajte više
Sarajevska Vijećnica: Prije 33 godine zapaljena biblioteka u miru se bori za opstanak
U sarajevskoj Vijećnici obilježena je 33. godišnjica paljenja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, čiji su status i finansiranje već godinama ugroženi u miru.
Zabilježiti u udžbenicima incidente u kojima su ginuli civili: Godišnjica ubistva šest osoba u Sarajevu
Na sarajevskom Trgu heroja danas je obilježena 33. godišnjica ubistva šest civila, od kojih su dvoje bili djeca, prilikom granatiranja stambenog nebodera od strane Vojske Republike Srpske. Okupljeni građani, predstavnici organizacija i vlasti su naglasak stavili na važnost zapisivanja i pamćenja ovog i sličnih događaja.