Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

sudnicaSud Bosne i Hercegovine. Foto: Sud BiH

Marinko Miljević i Dragan Despot negirali su krivicu, dok se Ilija Krčmar, Boško Unčanin, Svetislav Račić, Željko Bajić, te Nikola Ćuk rođen 1967. i Nikola Ćuk rođen 1966. godine nisu pojavili na izjašnjenju.

Branilac Unčanina Dragan Međović rekao da ga je jutros zvao branjenik i rekao mu da ne može doći, jer nema novaca za kartu.

Ostala petorica optuženih, kako je rekla sudija Vesna Jesenković, nastanjeni su u Srbiji, ali Sud još nije dobio informaciju da li su primili  poziv za današnje ročište. Ona je navela da im je u maju poslata optužnica, ali da nije stigla povratna informacija da im je ona i uručena posredstvom međunarodne pravne pomoći. Dodala je da će Sud uputiti urgenciju Ministarstvu pravde.

Jesenković je navela da bi suđenje Miljeviću i Despotu trebalo početi u roku od 30 odnosno 60 dana, ali da je problem sa optuženima koji nisu u BiH. Objasnila je da je potrebno da Sud dobije potvrdu da su primili poziv i da će onda postupak vjerovatno biti razdvojen u odnosu na njih.

Optuženi Miljević, kako je rečeno na ročištu, nalazi se na izdržavanju kazne po presudi suda u Bihaću, dok se Despot brani sa slobode.

Kako je ranije saopšteno iz Tužilaštva BiH, osmorica optuženih su s drugim osobama učestvovali u strijeljanju najmanje 78 civial bošnjačke nacionalnosti 1. juna 1992. godine kod škole u selu Velagići.

U optužnici se navodi da su optuženi bili pripadnici voda Vojne policije Drugog inžinjerijskog puka Drugog Krajiškog korpusa VRS-a.

Najčitanije
Saznajte više
Lasica i Milović: Čuli za napad na Kokino Selo
Na suđenju za zločine u Goraždu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo za napad na Kokino Selo (Lozje) i da je bilo ubijenih, kao i da je jedna grupa zarobljenih čuvana u jednoj kući.
Peulići i Đurić: Vidio zarobljenike na Babanovcu s Vojnom policijom
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se grupe ljudi koja je 1992. dovedena na Babanovac, a s kojima je bila Vojna policija.
Stanić i ostali: Udarci drvetom po glavi
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu