Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Višković će se o krivnji izjasniti u četvrtak, 15. jula.

Optužnica ga tereti da je počinio zločin protiv čovječnosti na području Vlasenice i Milića u periodu između aprila 1992. i kraja 1993. godine.

Kako se navodi u optužnici, u sklopu progona koji je počinjen, vršena su ubistva, nestanci, oduzimanja fizičke slobode, suprotno osnovnim pravilima međunarodnog prava, te druga nečovječna djela slične prirode učinjena u namjeri nanošenja velike patnje ili ozbiljne fizičke ili psihičke povrede ili narušavanja zdravlja.

Višković je i ranije osuđivan 2011. godine, na 18 godina zatvora zbog zločina u Vlasenici.

Dan ranije, u srijedu 14. jula će biti iznesene završne riječi Tužilaštva BiH na suđenju Ranku Babiću, Bratislavu Bilbiji i Đuri Adamoviću, nekadašnjim pripadnicima VRS-a koji su optuženi za zločine u Prijedoru počinjene u augustu 1992. godine.

Na suđenju Miletu Kosoriću i Momčilu Tešiću, optuženim za genocid u Srebrenici, u ponedjeljak, 12. jula će biti saslušani prvi svjedoci Odbrane.

Kosorić, nekadašnji komandant Vlaseničke brigade, i Tešić, bivši pripadnik Vojne policije ove brigade, optuženi su da su s pripadnicima ove jedinice zaustavljali vozila u mjestu Luke (općina Vlasenica) i od civila oduzimali novac i zlato, a potom ih upućivali prema Kladnju.

Pripadnici Vlaseničke brigade su, kako se navodi u optužnici, odvajali žene i silovali ih, a u noći sa 13. na 14. juli 1995. godine u Mršićima je strijeljan 21 zarobljeni muškarac.

Naredne sedmice u Sudu Bosne i Hercegovine nastavit će se suđenja za zločine počinjene i u drugim bosanskohercegovačkim gradovima.

 

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju