Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Višnja Aćimović Foto: Interpol

Rješenjem Suda, Višnji Aćimović je ukinut pritvor određen u oktobru 2017. godine, a Sud je naredio i da se povuče naredba iz januara 2019. na osnovu koje je raspisana potjernica za optuženicom.

Aćimović se tereti da je početkom juna 1992. godine, na lokalitetu između Metališta i Zalukovlja zvanog Mračni dol, koji se nalazi u neposrednoj blizini logora “Sušica”, bez službenog položaja u Vojsci Republike Srpske (VRS), svjesno i voljno, zajedno s više naoružanih NN pripadnika VRS-a, učestvovala u lišavanju života 37 muškaraca bošnjačke nacionalnosti dovezenih na to mjesto autobusom iz zatvora koji se nalazio iza zgrade suda u Vlasenici.

Viši sud u Beogradu je krajem 2020. zakazao početak suđenja Višnji Aćimović bez da je o tome obavijestio Sud Bosne i Hercegovine, koji je protiv nje potvrdio optužnicu tri godine ranije, o čemu je pisala Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Iz Suda BiH su krajem 2020. rekli da tada na zamolnicu za preuzimanje krivičnog gonjenja optužene Aćimović od strane nadležnog suda u Srbiji nije odgovoreno.

Suđenje Aćimović je počelo u decembru 2020. godine u Višem sudu u Beogradu, a ona je tada negirala učešće u ubistvima 37 muškaraca.

Predmet Višnje Aćimović je jedan od pet čije je procesuiranje, prema podacima Fonda za humanitarno pravo, u 2020. godini preuzela Srbija, odnosno koji su srbijanskom pravosuđu ustupljeni iz BiH po potvrđenim otpužnicama.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu