Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Mezarje u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari. Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Iz INO-a navode da su identifikovani Meho Karahodžić, Salih Džananović i Husein Kurbašić.

“Radi se o žrtvama bošnjačke nacionalnosti koje su ubijene u ljeto 1995. godine, a njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u dvije masovne grobnice koje su otkrivene tokom 2002. i 2008. godine u selu Kamenica u Zvorniku”, rekla je Emza Fazlić, glasnogovornica INO-a za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Ona je pojasnila da su žrtve najprije identifikovane uz pomoć DNK metode, a potom su dobiveni identitet potvrdili zvanično i članovi njihovih porodica.

Oni su ujedno dali i saglasnost za ukop ovih žrtava na ovogodišnjoj kolektivnoj dženazi u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari, kako kaže Fazlić. Do sada je ukupno 19 porodica dalo saglasnost, a kako je ranije kazala Fazlić ovaj broj nije konačan i porodice imaju vremena do same džanaze da se odluče.

Prošlog mjeseca identifikovane su također tri žrtve srebreničkog genocida koje će ove godine biti ukopane u Potočarima – Zaim Hasanović, Asim Nukić i Azmir Osmanović, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

Presudama je utvrđeno da je u Srebrenici u julu 1995. godine tokom počinjenja genocida ubijeno više od 7.000 pretežno muškaraca i dječaka, a prognano više od 40.000 žena, djece i staraca.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu