Subota, 5 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Konferencija za novinare nakon posebne sjednice Vlade RS. Foto: Vlada RS

U saopštenju i tokom konferencije za novinare nakon sjednice nije saopšten tačan datum objavljivanja Izvještaja za koji je navedeno da je na 1.000 stranica i u kome se, kako je rečeno, odbacuje termin “genocid u Srebrenici”.

Izvještaj je obuhvatio sva dešavanja u srebreničkoj regiji u periodu 1992–1995. godina, a nalazi Izvještaja usmjereni su prema pomirenju, istini i miru među narodima, rekao je predsjednik Komisije koja je radila na Izvještaju, izraelski istoričar Gideon Greif.

“Neću sada da ulazim u detalje tog Izvještaja, želim samo da kažem da sam veoma ponosan što sam bio u mogućnosti da predstavim ovaj Izvještaj na kojem smo radili nekoliko mjeseci. U svom radu bili smo slobodni i rukovodili smo se istinom, pravdom i činjenicama”, kazao je Greif nakon sjednice.

On je rekao i da na Komisiju prilikom istraživanja i sačinjavanja Izvještaja nije bilo nikakvih pritisaka, a da su sva istraživanja objavljena u Izvještaju zasnovana na naučnim standardima i metodologiji. Kazao je i da je na Izvještaju radilo deset stručnjaka iz više zemalja.

Predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković podsjetio je da je Narodna skupština Republike Srpske 2018. godine odbacila Izvještaj Komisije o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine i od Vlade tražila da taj Izvještaj stavi van snage i formira međunarodnu komisiju koja će na nepristrasan način tretirati dešavanja u i oko Srebrenice u periodu 1992–1995. godina.

On je način donošenja i usvajanja na Vladi tog Izvještaja nazvao “volšebnim”.

“Tada je naloženo Vladi RS-a da se formira međunarodna nezavisna grupa koja će uraditi jedan nepristrasan, stručan izvještaj koji će ići u pravcu pomirenja, iznoseći istinu za dešavanja u i oko Srebrenice, ali ne samo za period jul ‘95. već za period 1992–1995. I stradanje svih naroda na tom području, ne samo stradanje jednog naroda”, rekao je Višković.

Komisija je u svom radu, rečeno je novinarima nakon posebne sjednice Vlade, pregledala više od 10.000 stranica međunarodnog medijskog sadržaja o Srebrenici pisanog za vrijeme rata i “zaključeno je da je mnogo stvari napisano u suprotnosti sa onim što se realno dešavalo na terenu”.

Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske, navela je kako je i dalje prisutno pokušavanje sprečavanja rasprave na ovu temu jer se “nastoji očuvati davno koncipirana istina”.

“Nikad nije kasno da se traga za istinom i da se dođe do istine. Namjera nije da se bilo ko uvrijedi ili omalovaži, ni da se umanje patnja, bol i sve ono što je vezano za žrtve, ali namjera jeste da se sveobuhvatno posmatra sve to što se dešavalo na tom prostoru i to kako su stradali i jedni i drugi”, rekla je Cvijanović.

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je kako je Izvještaj važan dokument za RS i srpski narod.

“Ova komisija termin ‘genocid’ odbacuje, jer smatra da za tako nešto nema elemenata po važećim kvalifikacijama i Rimskom sporazumu i da je kvalifikacija genocid dio satanizacije prema Srbima. U skladu sa tim, Republika Srpska stoji čvrsto na stanovištu da trajno odbaci takvu kvalifikaciju”, kazao je Dodik, navodeći kako “smo mi Srbi izgubili medijski rat u procesu raspada Jugoslavije”, ali da to ne stavlja okove da se bori za istinu.

Neki od članova komisije prethodno su također javno iznosili sumnju u sudski utvrđene činjenice o dešavanjima u Srebrenici.

U Srebrenici je u julu 1995. godine ubijeno više od 7.000 muškaraca i dječaka, a prognano je više od 40.000 žena, djece i staraca. Do sada je pred Sudom BiH i Haškim tribunalom za ove zločine osuđeno više od 40 osoba, na oko 700 godina zatvora i pet doživotnih kazni. Ovim presudama utvrđeno je da se u Srebrenici desio genocid, a do istog zaključka došao je Međunarodni sud pravde odlučujući o tužbi BiH protiv Srbije.

Trideset i jedan međunarodni stručnjak za sukobe u bivšoj Jugoslaviji u februaru 2019. godine potpisao je otvoreno pismo u kome se navodi da formiranje komisije od strane vlasti Republike Srpske “više liči na revizionizam nego na istinski napor za utvrđivanje istine”.

Pravnici i eksperti za tranzicijsku pravdu su kritizirali osnivanje dvije komisije, one za Srebrenicu i za utvrđivanje stradanja Srba u Sarajevu, koji je objavljen u aprilu 2021. godine, smatrajući da su osobe koje su imenovane u njih pristrasne, kao i da se radi o pokušaju osporavanja genocida u Srebrenici i kampanje terorisanja građana Sarajeva.

BIRN BiH ranije je objavio tekst u kome su provjeravane činjenice o ovom izvještaju.

Dodik je nakon sjednice rekao da Republika Srpska prihvata činjenicu da su u Srebrenici stradali i Srbi i Bošnjaci kao i mnogo djece, i da za to svi koji su odgovorni moraju da odgovaraju.

Predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković najavio je da će Izvještaj Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992–1995. godina uskoro biti dostupan javnosti na stranici Centra za istraživanje ratnih zločina Republike Srpske.

Ranije je najavljeno da će Izvještaj biti objavljen u proljeće 2020. godine, ali je taj rok pomjeran.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima