Ponedjeljak, 17 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Izricanje presude Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću i Nerminu Kalemberu, nekadašnjim pripadnicima vojnih, policijskih i civilnih struktura vlasti koji su optuženi za zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima srpske nacionalnosti zatvorenim u logoru “Silos” u Tarčinu, školi u Pazariću i kasarni “Krupa” u Zoviku, zakazano je za četvrtak, 10. juni.

Suđenje im je obnovljeno nakon što je Apelaciono vijeće ukinulo prvostepenu presudu kojom su bili osuđeni na kazne u rasponu od pet do deset godina zatvora.

S njima su bili optuženi i Mustafa Đelilović, koji je u međuvremenu preminuo a postupak protiv njega je obustavljen, i Šerif Mešanović, u odnosu na kojeg je razdvojen postupak zbog njegovog zdravstvenog stanja i kome je zakazan početak suđenja za ponedjeljak, 7. juna.

Statusna konferencija i početak suđenja Ratku Đurkoviću, nekadašnjem zapovjedniku Prvog bataljona Prve majevičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), zbog zločina počinjenih 1992. godine na području Ugljevika, zakazani su također za četvrtak.

Naredne sedmice u Sudu BiH održat će se žalbena ročišta na prvostepene presude u tri predmeta.

Iznošenje žalbi u predmetu Srećka Aćimovića, nekadašnjeg komandanta Drugog bataljona Zvorničke brigade VRS-a osuđenog na devet godina zatvora zbog genocida koji je počinjen nad Bošnjacima iz Srebrenice, zakazano je za ponedjeljak, 7. juni.

Aćimović je proglašen krivim zbog toga što je pomagao u zatvaranju bošnjačkih muškaraca, dovezenih s područja Srebrenice, u školu u selu Roćević, nedaleko Zvornika, te njihovim ubistvima na obali Drine kod Kozluka.

Za naredni dan zakazano je iznošenje žalbi u predmetu “Radovan Paprica i Slavko Ognjenović”, koji su osuđeni kao pripadnici vojnih jedinica Republike Srpske na po osam godina zatvora za silovanje počinjeno 1992. godine u Miljevini kod Foče.

Istoga dana planirano je i iznošenje žalbi na prvostepenu presudu kojom je Jasmin Keserović osuđen na šest godina zatvora zbog pridruživanja stranim formacijama u Siriji i javnog podsticanja na terorističke aktivnosti.

On je proglašen krivim da je u januaru 2013. otputovao u Siriju, gdje se borio na strani ISIL-a i učestvovao u terorističkim aktivnostima pod imenom Abu Muhamed Al Bosni, a Vijeće je Keserovića osudilo i zbog poziva na ubistva koji je objavljen preko interneta 2016. godine.

Naredne sedmice u Državnom sudu nastavit će se suđenja za zločine počinjene u drugim bosanskohercegovačikm gradovima.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi