Kosovo: Imena Srba izostavljena sa memorijala žrtvama NATO napada
This post is also available in: English
Gradonačelnik Podujeva Špejtim Bulići otkriva spomen-ploču. Foto: Špejtim Bulići/Facebook
FHP Kosovo pozvao je danas Opštinu Podujevo da doda imena 13 srpskih žrtava na spomen-ploču podignutu u znak sećanja na 44 ljudi koji su izgubili život kada je NATO 1. maja 1999. pogodio autobus na mostu u Lužanu.
Spomen-ploču je otkrio gradonačelnik Podujeva Špejtim Bulići u subotu, na 22. godišnjici napada, ali ona, kaže se u saopštenju FHPK-a, nosi samo imena 31 žrtve albanske nacionalnosti.
“Negiranje žrtava na etničkoj osnovi, predstavlja uvredu za žrtve i njihove porodice i produbljuje podele između zajednica na Kosovu”, navodi se u saopštenju.
FHP takođe izražava zabrinutost i zbog toga što lokalne i državne institucije doprinose “jačanju jednostranih narativa, koji predstavljaju selektivne verzije istorije”.
Gradonačelnik Bulići je obrazložio da spomen-ploča ukazuje da je bilo i drugih žrtava u vazdušnom napadu, jer nakon nabrajanja žrtava albanske nacionalnosti zaključno sa brojem 31, upisan je i broj 32 i savljene tri tačke.
“Na kraju ploče nalaze se tri tačke, što znači da postoje i drugi”, rekao je Bulići za BIRN.
Bulići je dodao da se Opština oslanjala na opštinsku komisiju, koja nije imala potvrđene informacije o drugim žrtvama napada.
Nije precizirao hoće li doći do izmene na spomen-ploči ukoliko se imena ostalih žrtava potvrde.
Odgovarajući na Bulićijeve navode, Bekim Blakaj, izvršni direktor FHP-a Kosovo, za BIRN je istakao da upisivanje tri tačke na spomen-ploči “nije dostojanstveno za žrtve”.
“Stavljanje tri tačke znači da je Opština znala da ima i drugih žrtava i da je trebala dodatno da to istraži”, kazao je Blakaj.
“To je neprihvatljivo. Među žrtvama je bilo i srpske dece, kao što je bilo i albanske dece… Možete zamisliti kako se osećaju porodice žrtava”, dodao je on.
Pogođeni autobus vozio je na redovnoj liniji Priština – Niš i među putnicima je bilo i dece.
NATO je izrazio žaljenje zbog pogibije putnika, ali je obrazložio da je most bio legitiman vojni cilj.
Tokom 78-dnevne vazdušne kampanje poduzete kako bi se Slobodan Milošević naterao da okonča nasilnu represiju nad kosovskim Albancima, NATO je u nekoliko navrata greškom pogodio civile.