Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud Sud BiH. Foto: BIRN BIH

Na statusnoj konferenciji održanoj kako bi se odlučilo o daljnjem toku krivičnog postupka, vještak Josip Mišković je iznio svoj nalaz i mišljenje prema kojem je došlo do pogoršanja Bojićevog zdravstvenog stanja. Također je naveo da optuženi nije sposoban putovati dva puta sedmično iz Banje Luke u Sarajevo, ali da je sposoban pratiti suđenje.

Vještačenje optuženog, prema riječima Miškovića, urađeno je na osnovu medicinske dokumentacije.

Tužilaštvo BiH je predložilo da vještak prilikom narednog vještačenja posjeti Bojića kako bi mogao pružiti više informacija, sa čime se Sudsko vijeće složilo.

Bojiću se, uz još petoricu optuženih, ranije sudilo za zločine počinjene u Kotor-Varoši, ali je postupak protiv njega zbog zdravstvenog stanja razdvojen u aprilu 2016. godine.

Za učešće u zatvaranju, mučenju i drugim nečovječnim djelima počinjenim nad Bošnjacima i Hrvatima u Kotor-Varoši, osim Bojića optuženi su i Savo Tepić, Duško Maksimović, Duško Vujičić, Ilija Kurušić i Radojko Keverović. Bojić je optužen da je zločine činio kao komandir Policijske stanice u Kotor-Varoši.

U toku je odvojeni postupak protiv Tepića, nekadašnjeg načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB), Vujičića, aktivnog policajca, Maksimovića, rezervnog policajca, i Kurušića, pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), dok je postupak u odnosu na optuženog Keverovića također razdvojen zbog njegovog zdravstvenog stanja.

U decembru 2014. preminuo je Rade Škorić, kojem se također sudilo u ovom predmetu.

Sudsko vijeće je ročište odložilo na neodređeno vrijeme, te će se u narednom periodu od pola godine zakazati ponovno medicinsko vještačenje optuženog Bojića.

Najčitanije
Saznajte više
Peulići i Đurić: Vidio zarobljenike na Babanovcu s Vojnom policijom
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se grupe ljudi koja je 1992. dovedena na Babanovac, a s kojima je bila Vojna policija.
Pudar: Zatražena kazna i vraćanje nezakonito prisvojenog novca
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u završnoj riječi zatražilo kaznu za Dejana Pudara, koji se tereti za pronevjeru novca Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), te da vrati iznos od 273.418 maraka koji je nezakonito prisvojio.
Stanić i ostali: Udarci drvetom po glavi
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu