Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Milomir Pelemiš. Foto: Sense

“Jeste, on je umro i danas je sahrana u Beogradu”, kazao je beogradski advokat Nenad Petrušić.

Kako je rekao Petrušić, Pelemiš nije imao nikakav postupak za ratna dešavanja na teritoriji Bosne i Hercegovne, niti bilo kojeg drugog ratišta.

Prema njegovim riječima, Pelemiš je živio u Beogradu poslije rata, te je odlazio u Haški tribunal, gdje je svjedočio. Normalno se kretao i nije bilo raspisane potjernice za njim, dodao je Pelemišev advokat Petrušić.

Na suđenju bivšem komandantu VRS-a Ratku Mladiću u Haagu, Pelemiš je 2015. godine izjavio da nijedan od njih dvojice nije naredio strijeljanja u Branjevu, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

“Ja nisam učestvovao u odabiranju vojnika i slanju na zadatak”, rekao je tada Pelemiš.

Mladić je prvostepenom presudom osuđen za genocid i druge zločine u BiH, a konačna presuda ranije je bila najavljena za maj ove godine.

Sedam nekadašnjih pripadnika Desetog diverzantskog odreda je zbog pogubljenja na ekonomiji “Branjevo”, u blizini zvorničkog sela Pilica, osuđeno u Haagu, BiH i Srbiji.

Dražen Erdemović je bio prvi koji je u Haškom tribunalu priznao krivicu zbog učešća u ubistvima zarobljenih muškaraca i dječaka te je osuđen na pet godina, dok je Marko Boškić priznao krivnju te je u Sudu BiH, po sklopljenom sporazumu, osuđen na deset godina zatvora.

Na dugotrajne kazne zatvora su osuđeni Franc Kos, koji je dobio 35 godina, Stanko Kojić 32 godine i Zoran Goronja 30 godina, dok je Vlastimiru Golijaninu izrečeno 15 godina zatvora. Kosu, bivšem komandiru Prvog bijeljinskog voda Desetog diverzantskog odreda, izrečena je do sada najveća kazna u Državnom sudu zbog zločina u Srebrenici.

Bivši pripadnik Desetog diverzantskog odreda Brano Gojković je u Srbiji osuđen na deset godina zatvora po sporazumu o priznanju krivnje.

Najčitanije
Saznajte više
Studenti sve rjeđe biraju novinarstvo u BiH a mediji smanjuju redakcije, pokazuje novi izvještaj Mediacentra
Povećava se broj napada na novinare u Bosni i Hercegovini, a javni budžeti i podrška donatora su i dalje ključni za održavanje rada medija dok se suočavaju sa izazovima finansijske održivosti, zbog koje je više od 160 novinara ostalo bez posla, zaključci su novog izvještaja Mediacentra o narušavanju medijskih sloboda i demokratije.
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu