Subota, 5 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Arhivski snimci. Foto: Zenicablog

Nezir Trako prisjetio se 19. aprila 1993. godine. Tog dana padale su granate na više naselja u Zenici, kaže on.

“Moj sin je bio napolju i izašao sam da ga tražim. Otišao sam do zgrade MUP-a, gdje nisam ništa uspio saznati. Na radiju sam čuo vijest da ima mnogo ubijenih i ranjenih. Tražio sam dijete po podrumima, ljudi su mislili da sam poludio. Kada sam otišao u mrtvačnicu nisu mi dali da uđem. Tada sam saznao šta se dogodilo sa mojim sinom Nehrudinom, koji je ubijen sa 13,5 godina”, govori Trako.

U haškoj optužnici protiv Tihomira Blaškića, nekadašnjeg zapovjednika Operativne zone Središnja Bosna, navodi se da je oko podneva 19. aprila 1993. na centar Zenice ispaljeno više artiljerijskih granata.

“Granate su pogodile dijelove grada u koje dolazi mnogo ljudi, kao što su trgovački centar i glavna tržnica u trenutku velike gužve. Doista, čini se da se baš u to doba dana odvijala velika trgovačka aktivnost i da se tada u geografskoj zoni koja je bila granatirana nalazilo oko dvije do tri hiljade ljudi”, navodi se u dijelu optužnice za koji Blaškić nije presuđen.

Drugostepeno vijeće oslobodilo je Blaškića odgovornosti za granatiranje Zenice, jer, kako je utvrđeno presudom, nije se moglo riješiti pitanje identiteta snaga koje su učestvovale u granatiranju, budući da tužilac nije pokazao, van svake razumne sumnje, da su snage Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i drugi elementi podređeni optuženome izvršili granatiranje.

“Vijeće je smatralo da ima razloga da se general Blaškić oslobodi optužbi po tačkama optužnice kojima se tereti za granatiranje Zenice 19. aprila 1993.”, navodi se u presudi kojom je Blaškić osuđen na devet godina zatvora zbog zločina u Lašvanskoj dolini.

U Tužilaštvu Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) postoje predmeti u vezi s tim granatiranjem, ali se vode kao “djela po nepoznatom izvršiocu”.

“Tri istrage su vršene zbog ovog zločina, ali niko nije odgovarao već 28 godina. Sramota je da se nema obzira prema žrtvama, ranjenim i njihovim porodicama. Mi svake godine izlazimo na dan civilnih žrtava rata grada Zenica i obilježavamo ovaj zločin”, kaže Trako, član Udruženja civilnih žrtava rata Zenice.

 

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima