Ponedjeljak, 9 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

sudnica
Sudnica Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Kako je saopćeno iz Državnog suda, ova usluga se, između ostalog, obustavlja zbog tehničkih razloga i softverske greške koja zahtijeva poseban angažman.

“Sud Bosne i Hercegovine obustavlja pružanje audio-vizuelnog prenosa suđenja iz tehničkih razloga – stara i dotrajala oprema, preopterećenost sistema, softverske greške koje zahtijevaju obiman angažman prilikom svakog prenosa. Blagovremeno ćemo informisati o promjenama”, naveli su iz Suda BiH u saopćenju.

Prvi prenos online suđenja obavljen je 24. februara u predmetu “Respiratori”, u kome se sudi premijeru Federacije Fadilu Novaliću i ostalima, te je održano nekoliko ovakvih prenosa u ovom predmetu.

Optužnicom se osim Novalića terete Fahrudin Solak, suspendirani direktor Federalne uprave civilne zaštite, pravno lice “F.H. Srebrena malina” Srebrenica i direktor ove firme Fikret Hodžić, te Jelka Milićević, zamjenica premijera Federacije i federalna ministrica finansija.

Novalić, Solak i Hodžić se terete za udruživanje radi činjenja kaznenih djela u vezi s djelima “zloupotreba položaja ili ovlasti, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, pranje novca, krivotvorenje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, krivotvorenje službene isprave i povredu obveze vođenja trgovačkih ili poslovnih knjiga i sastavljanja financijskih izvješća i njihovo falsifikovanje ili uništavanje”, dok se Jelka Milićević tereti za nesavjestan rad u službi.

Prenos se vršio preko kanala YouTube, odnosno preko posebno kreiranog i zaštićenog naloga, a do sada se prenos suđenja vršio iz jedne sudnice.

Prema ranijem saopćenju, Sud je započeo s ovom praksom s namjerom poboljšanja platforme Suda za efikasnije informisanje javnosti o suđenjima u krivičnim predmetima, u cilju unapređenja saradnje sa zajednicom i jačanja transparentnosti rada, te imajući u vidu okolnosti izazvane globalnom pandemijom koronavirusa.

Kako je ranije navedeno, korisnici naloga Suda su bili novinari kojima se odobri prijava za korištenje naloga, službena lica u institucijama i organizacijama s kojima Sud ima sporazum o saradnji, kao i službena lica koja vrše monitoring suđenja, te drugi uz obrazložen zahtjev, pri čemu su novinari koji prate suđenja pred Sudom imali prioritet u obradi prijava za korištenje naloga Suda.

Najčitanije
Saznajte više
Detektor predstavio istraživanje o opasnostima antirodnih pokreta
Urednica i novinarka Detektora predstavile su istraživanje o antirodnim pokretima prilikom dijaloga Women Forum for Development (WF4D) pod nazivom „Od otpora do pravde – Žensko liderstvo i rodna ravnopravnost u društvu“ te ukazale na opasnost i posljedice djelovanja ovih pokreta unutar Bosne i Hercegovine.
Predmet o nepravilnostima u GRAS-u dostavljen Posebnom odjelu Federalnog tužilaštva
Tužilaštvo Kantona Sarajevo je donijelo odluku kojom su van snage stavljene ranije naredbe o neprovođenju istrage u predmetu iniciranom po krivičnim prijavama koje je podnio Ured za borbu protiv korupcije protiv odgovornih za milionske gubitke u Kantonalnom javnom komunalnom preduzeću GRAS od 2006. do 2016. godine, potvrđeno je za Detektor.
Ustavni sud odbio apelacije trojici osuđenih za ratne zločine
Ekshumacija na Kupresu
Ustavni sud BiH odbio zahtjev bivšoj sutkinji za ukidanje zabrane putovanja