Nedjelja, 2 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sreten Lukić. Foto: EPA/BAS CZERWINSKI

U odluci Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) se navodi kako je Poljska ranije obavijestila Mehanizam da ne može izvršiti Lukićevu kaznu dalje od određenog dana u januaru 2021. godine.

Prema poljskom zakonu za ovu vrstu krivičnog djela, kako stoji u odluci, maksimalna kazna izvršenja je 15 godina, a budući da još uvijek nije određena zemlja u kojoj će Lukić nastaviti služiti preostalu kaznu, on će na ovu odluku sačekati u Pritvorskoj jedinici UN-a.

“Nakon njegovog prelaska u Pritvorsku jedinicu, Lukić će ostati u pritvoru Mehanizma do finalizacije aranžmana za njegov transfer u državu u kojoj će ostatak kazne bit će izdržan”, naveo je u svojoj odluci od 12. januara predsjednik Mehanizma sudija Carmel Agius.

U ovoj odluci stoji da će se pečat tajnosti s nje skinuti nakon što Lukić bude prebačen u Pritvorsku jedinicu.

Uz Lukića Haški tribunal je 2014. godine osudio još četvoricu visokih zvaničnika za zločine počinjene na Kosovu – Nebojšu Pavkovića, komandanta 3. armije Vojske Jugoslavije (VJ), Vladimira Lazarevića, komandanta Prištinskog korpusa, Dragoljuba Ojdanića, načelnika generalštaba VJ-a, i Vlastimira Đordevića, pomoćnika ministra unutrašnjih poslova.

Lukić je osuđen za ubistvo, progon, deportaciju i druga nehumana djela u sklopu zločina protiv čovječnosti i kršenja običaja ratovanja.

On je 2015. godine prebačen u Poljsku na odsluženje zatvorske kazne.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva