Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sreten Lukić. Foto: EPA/BAS CZERWINSKI

U odluci Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) se navodi kako je Poljska ranije obavijestila Mehanizam da ne može izvršiti Lukićevu kaznu dalje od određenog dana u januaru 2021. godine.

Prema poljskom zakonu za ovu vrstu krivičnog djela, kako stoji u odluci, maksimalna kazna izvršenja je 15 godina, a budući da još uvijek nije određena zemlja u kojoj će Lukić nastaviti služiti preostalu kaznu, on će na ovu odluku sačekati u Pritvorskoj jedinici UN-a.

“Nakon njegovog prelaska u Pritvorsku jedinicu, Lukić će ostati u pritvoru Mehanizma do finalizacije aranžmana za njegov transfer u državu u kojoj će ostatak kazne bit će izdržan”, naveo je u svojoj odluci od 12. januara predsjednik Mehanizma sudija Carmel Agius.

U ovoj odluci stoji da će se pečat tajnosti s nje skinuti nakon što Lukić bude prebačen u Pritvorsku jedinicu.

Uz Lukića Haški tribunal je 2014. godine osudio još četvoricu visokih zvaničnika za zločine počinjene na Kosovu – Nebojšu Pavkovića, komandanta 3. armije Vojske Jugoslavije (VJ), Vladimira Lazarevića, komandanta Prištinskog korpusa, Dragoljuba Ojdanića, načelnika generalštaba VJ-a, i Vlastimira Đordevića, pomoćnika ministra unutrašnjih poslova.

Lukić je osuđen za ubistvo, progon, deportaciju i druga nehumana djela u sklopu zločina protiv čovječnosti i kršenja običaja ratovanja.

On je 2015. godine prebačen u Poljsku na odsluženje zatvorske kazne.

 

Najčitanije
Saznajte više
Oslobađajuća presuda komandantu VRS-a okarakterisana kao “opasan presedan”
Fond za humanitarno pravo (FHP) okarakterisao je presudu suda u Srbiji, kojom je bivši komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) oslobođen optužbi, kao “revizionistički pokušaj reinterpretacije sudski utvrđenih činjenica” o genocidu u Srebrenici 1995. godine.
Crna Gora: Ekshumirani posmrtni ostaci za koje se sumnja da pripadaju porodici Klapuh iz BiH
U Nikšiću su ekshumirani posmrtni ostaci, po pretpostavci, tri člana porodice Klapuh iz Foče, ubijenih 1992. godine.
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine