Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Gavrilo Stević. Foto: Sud BiH

“Sud je otpremio drugostepenu presudu kojom je žalba Tužilaštva BiH odbijena kao neosnovana i potvrđena je prvostepena presuda od 10. marta 2020. godine”, saopćeno je iz Suda BiH.

Prvostepenom presudom je Stević oslobođen optužbe da je 8. jula 2014. napustio područje BiH preko Graničnog prelaza Pavlovića most, te sa Međunarodnog aerodroma “Nikola Tesla” u Beogradu otputovao za Moskvu, a zatim dalje na područje Ukrajine i to u Rostov i područje Luganska, gdje se kao dobrovoljac, zajedno s drugim licima iz Srbije i BiH, pridružio i postao pripadnik paravojne formacije Odreda – Jedinice “Jovan Šević”.

Ta jedinica je, kako navodi optužnica, djelovala protiv legitimnih snaga Ukrajine, a Stević se teretio da je u toj jedinici zadužio uniformu i vatreno oružje, obavljao različite vojne dužnosti, između ostalog vršio kontrole ljudi i vozila na punktovima, i aktivni pripadnik bio sve do polovine septembra 2014. godine,

U obrazloženju prvostepene presude je navedeno da je pouzdano utvrđeno kada je Stević napustio BiH i kada se vratio u zemlju, ali da nije bilo dokaza gdje je boravio i da li je boravio na prostoru Luganska, odnosno priznao je da je boravio na tom području, ali pod sasvim drugim okolnostima.

“Boravak na nekom prostoru i slika nisu dokaz da se pridružio paravojnoj formaciji. Iz fotografije se moglo shvatiti da se radi o hvalisanju, a ne stvarnoj situaciji”, navelo je u obrazloženju odluke Sudsko vijeće.

Na ovu presudu je žalbu uložilo Tužilaštvo BiH, koje je tražilo njeno ukidanje, uz obrazloženje kako je kod optuženog “postojala svijest i volja” da se pridruži oružanim formacijama te je Optužba “apsurdnim” i “krajnje nelogičnim” ocijenila Stevićeve tvrdnje da je u Ukrajinu išao da “miri zavađene pravoslavne narode i uči ruski jezik”.

Ovu žalbu je Apelaciono vijeće odbilo kao neosnovanu.

Stević je prva osoba iz BiH koju je Tužilaštvo BiH u martu 2019. optužilo za ratovanje u Ukrajini.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

 

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović