Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dragomir Kezunović Izvor: Sud BiH

Kezunović je više od dvije godine nedostupan pravosuđu u BiH, a nakon što se nije pojavio na izricanju prvostepene presude, Državni sud mu je odredio pritvor i dao nalog da se za njim raspiše međunarodna potjernica.

U Sudu podsjećaju da se Kezunović ne nalazi na izdržavanju kazne, te da su pored naloga za raspisivanje potjernice, zamolnicom preko Ministarstva pravde od nadležnih organa Srbije zatražili preuzimanje izvršenja kazne zatvora na koju je osuđen u BiH.

“Sud raspolaže informacijom da je postupak priznanja strane sudske odluke osuđenog Dragomira Kezunovića pred Višim sudom u Beogradu – Odjeljenje za ratne zločine, u toku. Ovaj sud drugim informacijama u ovom predmetnom slučaju ne raspolaže”, naveli su u Sudu BiH.

Zajedno s Kezunovićem su za zločin protiv čovječnosti osuđeni Dragan Marjanović, kojem je također izrečena kazna od 14 godina zatvora, te Saša Gavranović, Vitomir Dević i Zoran Šljuka, koji su u konačnici osuđeni na po 15 godina zatvora.

Njih petorica su proglašeni krivima po optužbi da su 28 civila koji su bili zatvoreni u policiji u Tesliću i zatvoru “Pribinić”, u noći između 17. i 18. juna 1992. odveli na planinu Borje, gdje su ih ubili.

Prema presudi, Marjanović je bio komandir voda Vojne policije Teslićke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici tog voda te istovremeno i pripadnici vojnog dijela formacije “Miće”.

S njima je bio optužen i Dario Slavuljica, ali je ranije osuđen na osam godina zatvora nakon što je s Tužilaštvom BiH sklopio sporazum o priznanju krivice.

Ranije je iz Suda BiH saopćeno da je Kezunović nastanjen u Novom Sadu u Srbiji, te da tokom predmetnog krivičnog postupka Državno tužilaštvo nije predlagalo da mu se odrede mjere zabrane ili mjera pritvora jer je optuženi redovno dolazio na nastavke glavnih pretresa.

Nakon što je presuda postala pravosnažna, Interpol je raspisao potjernicu i za Marjanovićem.

Iz Suda BiH su, s druge strane, potvrdili da se Šljuka, Gavranović i Dević nalaze na izdržavanju svojih kazni u Kazneno-popravnom zavodu (KPZ) u Foči.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu