Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


SIPA. Foto: SIPA

Đurković je uhapšen po nalogu Tužilaštva BiH, koje ga sumnjiči zajedno s Radomirom Nedićem, nekadašnjim zapovjednikom Prve majevičke brigade, jer nisu spriječili zločin počinjen u julu 1992. godine u selu Tursunovo Brdo kod Teočaka, kao i što nisu poduzeli aktivnosti da počinioci budu kažnjeni.

“Terete se da, za vrijeme širokog i sistematičnog napada na civilno stanovništvo bošnjačke nacionalnosti, znajući za taj napad i da njihove radnje čine dio tog napada, kao zapovjednici VRS-a, koji su imali efektivnu kontrolu nad svojim jedinicama, nisu poduzeli mjere da spriječe ubojstva civila i zarobljenika, niti su, nakon što je zločin počinjen, poduzeli aktivnosti kako bi se počinitelji procesuirali i kaznili za počinjeni zločin u selu Tursunovo Brdo (Teočak, općina Ugljevik) u mjesecu julu 1992. godine”, navodi se u saopćenju Tužilaštva BiH.

Iz Tužilaštva je saopćeno da su prilikom napada, vojne snage kojima su zapovijedali osumnjičeni, ubile četiri civila bošnjačke nacionalnosti i dvojicu pripadnika Armije BiH, koji su prethodno bili zarobljeni. Đurković i Nedić su osumnjičeni za zločin protiv čovječnosti i zločin protiv ratnih zarobljenika.

“Uhapšeni Đurković će u zakonskom roku biti predat postupajućem tužitelju koji će ga ispitati. U odnosu na osumnjičenog Nedića, postupajući tužitelj će, nakon što se prikupe sve informacije i podaci o njegovom zdravstvenom stanju, odlučiti o daljim aktivnostima”, navodi Tužilaštvo.

Boračka organizacija opštine Ugljevik osudila je javno danas hapšenje “majora Đurkovića”, navodeći da će mu pružiti svu pomoć u odbrani.

Jovan Marinković, predsjednik Boračke organizacije Ugljevika, kazao je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) da je Đurković izuzetno častan, pošten i dobar građanin Ugljevika, koji je u poznim godinama, te da je kao oficir svoje vojnike učio ratnom pravu.

“Bio je i nastavnik, radio je u Teočaku, poslije je bio profesor u Ugljeviku, kasnije je bio direktor škole, predsjednik Opštine, pa predsjednik Izvršnog odbora, načelnik odjeljenja za urabanizam (…) Đurković je i predsjednik SUBNOR-a, čovjek koji se čitav život bori protiv fašizma i šovinizma”, rekao je Marinković.

“Dolaze u cik zore da ga hapse. On ima dva sina, ima dvije snahe, suprugu koja ima 75 godina, petoro unučadi, i prepadaš ih tim strašnim hapšenjem… I zar ta hapšenja moraju biti u cik zore i da ih sve isprepadaš i traumiraš, i da moramo poslije liječiti njegovu suprugu i djecu… I to osuđujemo, pogotovo što se radi o čovjeku koji je dva puta pozivan u Tuzlu na saslušanje i oba puta se odazivao. Da su ga pozvali, poslali dopis… On poštuje državu, čovjek je koji je lijevo orijentisan, on bi se odazvao pozivu”, kazao je Marinković.

Najčitanije
Saznajte više
U ponedjeljak izricanje presude za zločine u Rogatici
Izricanje prvostepene presude petorici bivših vojnih policajaca Vojske Republike Srpske, koji su optuženi za zločine počinjene u Rogatici 1995. godine, zakazano je za ponedjeljak, 21. jula.
U nedjelju kolektivna dženaza za sedam žrtava s područja Prijedora
U Memorijalnom centru Kamičani u Kozarcu u nedjelju će se klanjati kolektivna dženaza za sedam žrtava s područja Prijedora, čiji su posmrtni ostaci pronađeni na mjestima Kozaruša-Hušići, Donja Dragotina, Pašinac i Volarić.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve