Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud BiH. Izvor: BIRN BiH

Sudija za prethodno saslušanje Zoran Božić je rekao da Sud nije dobio informaciju od Ministarstva pravde da li je optuženom dostavljen poziv, dok je branilac Savan Zec naveo da ga Novaković nije kontaktirao, kao niti bilo ko drugi.

“Sačekat ćemo informaciju da li je optuženi primio poziv putem međunarodne pravne pomoći, nakon čega ćemo donijeti odluku o daljim mjerama, odnosno o eventualnom određivanju pritvora i raspisivanju potjernice”, kazao je sudija Božić.

Novakovića, za kojeg je Državno tužilaštvo ranije navelo da je nastanjen u Beogradu, optužnica tereti da je kao pripadnik srpskih oružanih snaga za vrijeme širokog i sistematičnog napada Vojske Republike Srpske (VRS), teritorijalne odbrane, naoružanih skupina i paravojnih formacija sudjelovao u ubistvima, mučenju i progonu bošnjačkog civilnog stanovništva iz mjesta Ekići i Alići, gdje je 22. juna 1992. ubijeno 27 civila.

Prilikom napada na navedena sela i progona stanovništva iz njihovih kuća i domova, kako su ranije saopštili iz Tužilaštva, optuženi je lično i zajedno sa drugim osobama sudjelovao u ubistvu 27 civila, muškaraca bošnjačke nacionalnosti, koje su prethodno odvojili od njihovih porodica, te ih tukli, mučili i zlostavljali u prisustvu njihove djece i žena.

Prema prikupljenim dokazima Tužilaštva, žrtve su prisilno dovedene na mjesto egzekucije, te su primorane da same kopaju grobnicu. Nakon toga su ubijeni pucanjem iz vatrenog oružja i zakopani u grobnicu.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.