Utorak, 4 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

ekshumacija Rogatica
Ekshumacija na području Rogatice. Izvor: INO BiH

Kako su naveli iz INO-a, pretpostavlja se da se radi o posmrtnim ostacima žrtve bošnjačke nacionalnosti koja je na ovom području nastradala 1992. godine, kao i da je najvjerovatnije riječ o starijoj muškoj osobi.

„Posmrtni ostaci su pronađeni u vrtu porodične kuće, a do informacije da je na ovom lokalitetu ukopana žrtva proteklog rata došli su istražitelji INO u saradnji sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA), te Tužilaštvom BiH“, rekla je Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta .

Kako su dodali, posmrtni ostaci će biti prevezeni u Centar za obdukciju i identifikaciju u Goraždu radi kriminalističko-tehničke obrade i sudsko-medicinskog vještačenja, te izuzimanja koštanih uzoraka za DNK analizu, uz pomoć koje će se sa sigurnošću utvrditi identitet žrtve.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni sud BiH odbio apelaciju Milorada Dodika protiv presude Državnog suda
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je odbio kao neosnovanu apelaciju Milorada Dodika izjavljenu protiv drugostepene presude Državnog suda kojom je osuđen za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Naredne sedmice izricanje presude policajcima optuženim za premlaćivanje maloljetnika
Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini je u završnoj riječi zatražilo osuđujuću presudu komandiru i pripadnicima Policijske stanice Osmaci, optuženima za grubo zlostavljanje i tjelesno povređivanje maloljetnika u augustu 2023. godine, a Odbrana da budu oslobođeni, nakon čega je izricanje presude zakazano za narednu sedmicu.