Vijest

Žalbe Ratku Mladiću bez prisustva medija i javnosti

19. Augusta 2020.16:08
Iznošenje žalbi na presudu bivšem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratku Mladiću, koje je Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) zakazao 25. i 26. augusta ove godine, bit će održano bez prisustva novinara i javnosti zbog pandemije COVID-19, saopćeno je, dok je Odbrana tražila da se ponovno odgodi ročište.


Ratko Mladić. Izvor: MKSJ

Kako se navodi u saopćenju Mehanizma, saslušanje Mladića, prvostepeno osuđenog na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici i druge zločine u Bosni i Hercegovini, će početi uvodnom izjavom predsjedavajuće Sudskog vijeća Prisce Matimba Nyambe, nakon čega će uslijediti usmeno izlaganje žalbi Odbrane i Tužilaštva.

“Zbog ograničenja koja se odnose na COVID-19, neće biti dozvoljen pristup Mehanizmu za medije i javnost koja želi prisustvovati ročištu”, stoji u saopćenju MMKS-a.

Pojasnili su da će ročište biti javno emitovano na njihovoj web stranici sa 30 minuta zakašnjenja. Snimanje će, kako su naveli, vršiti ovlašteno osoblje Mehanizma, a audio-videokopija će se distribuirati nakon svakog dana saslušanja.

Miodrag Stojanović, član advokatskog tima, za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kazao je da je predsjedavajuća Vijeća Nyambe imala izdvojeno mišljenje, smatrajući da nisu ispunjeni uslovi za održavanje ročišta.
Kako je rekao, oni su ponovno tražili da se odgodi žalbeno ročište zbog Mladićevog zdravstvenog stanja, ali je Mehanizam odbio njihov prijedlog.

“Sada čekamo odluku u pogledu drugog argumenta, a to je nemogućnost pripreme. I to argumentiramo činjenicom da ja i kolega Branko Lukić zbog epidemiološke situacije i prekida komunikacija avionskih letova sa Holandijom ne možemo ni da odemo tamo i ne možemo da prisustvujemo. Tako da bi na sjednici bio prisutan samo kolega [Dragan] Ivetić koji je u Haagu”, dodao je Stojanović.

Kazao je da će Mladić prilikom izvođenja završne riječi biti prisutan u sudnici.

Kako se navodi u odluci od 17. jula ove godine, koju je potpisala predsjedavajuća Žalbenog vijeća Nyambe, žalbe na presudu kojom je Mladić osuđen na doživotni zatvor za genocid i druge zločine počinjene u Bosni i Hercegovini prvo će iznijeti njegova Odbrana 25. augusta, dok će haški tužioci svoje žalbe iznijeti dan kasnije.

Na kraju zasjedanja 26. augusta, kako stoji u odluci, Mladić će sam imati priliku da uzme riječ.

Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, kaže da ni oni neće prisustvovati ročištu zbog nemogućnosti putovanja i pandemije koronavirusa. Kako navodi, nijedno suđenje se nije održalo u Haagu a da “Majke Srebrenice” nisu prisustvovale, ali zbog trenutne situacije neće moći otići.

“To je Božija sila. Da su to ljudi zabranili, mi bismo bile jako ponižene, ožalošćene, nesretne. (…) Mi smo vjernice i vjerujemo da će pravda biti zadovoljena. Nadamo se da će biti presuđen i za druge opštine”, kaže ona.

Sud, kako navodi, ne može završiti svoju misiju ako Mladiću ne izrekne kaznu.

Zbog pandemije koronavirusa i mjera zaštite, Žalbeno vijeće je naložilo Uredu registrara da osigura uslove u kojima će biti bezbjedno prisustvo Mladića ili, ukoliko odbije da prisustvuje, uslove da se može uključiti u postupak iz Pritvorske jedinice.

Prvostepenom presudom Haškog tribunala Mladić je 2017. godine proglašen krivim za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, te je osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

Mladić je na tu presudu uložio žalbu, ali je to učinilo i Haško tužilaštvo, tražeći da on bude proglašen krivim i za genocid u još šest općina počinjen 1992. godine.

Mladić je operisan 28. marta ove godine, a ljekari su, kako je navedeno iz MMKS-a, zaključili da se on oporavlja dobro.

Iznošenje žalbi na presudu Mladiću već je ranije odgađano zbog izmjena u Žalbenom vijeću, koje će donijeti konačnu presudu, ali i zbog pandemije koronavirusa.

Prema ranijem planu, konačna presuda trebala je biti izrečena krajem ove godine, ali je naknadno saopćeno da se zbog pandemije koronavirusa završetak žalbenog postupka na suđenju Mladiću očekivao u prvoj polovini 2021. godine, a presuda, čiji termin još uvijek nije potvrđen, trebala bi biti izrečena devet mjeseci nakon iznošenja žalbi.

Emina Dizdarević Tahmiščija