Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Naučna konferencija “Poricanje i trijumfalizam: porijeklo, utjecaj i prevencija”. Izvor: BIRN BiH

Virtuelna konferencija održana je u saradnji sa Memorijalnim centrom Srebrenica i Institutom za islamsku tradiciju Bošnjaka.

Cilj ove interdisciplinarne konferencije sa naglaskom na sjećanje, poricanje, prevenciju i odgovornost, bio je okupiti međunarodne stručnjake za studije genocida i istražiti fenomen negiranja genocida u BiH.

Profesor Admir Mulaosmanović, jedan od govornika na konferenciji, kazao je da raste negiranje činjenica počinjenog zločina tokom rata u BiH, sa posebnim vrhuncem negiranja genocida koji se desio u Srebrenici. Negiranje genocida je nešto sa čim se društvo i akademska zajednica moraju suočiti, rekao je on i dodao da se mora učiniti sve kako ne bi došlo do posljednje faze genocida, a to je trijumfalizam.

“Trijumfalizam je 11. faza koju možemo da primijetimo u javnosti, čak i bosanskohercegovačkoj, odnosno u javnosti manjeg bosanskohercegovačkog entiteta. Prvenstveno, značaj ove konferencije, vjerujem, leži u tome”, kazao je Mulaosmanović.

On je napomenuo da zakon o negiranju genocida nije usvojen do obilježavanja 25. godišnjice genocida.

Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka, rekao je da Državni parlament treba da donese zakon o negiranju genocida i da je vrlo jasno kako “politička elita iz Republike Srpske to osporava”, što jeste istovremeno i negiranje genocida i jedan trijumfalizam, odnosno glorifikacija onoga što se dogodilo.

“To je zapravo naša obaveza, obaveza Parlamenta BiH, a naravno međunarodna zajednica je trebala već davno, kada je primijetila da je nemoguće da se desi u Parlamentu, da na neki način upotrijebi svoje ovlasti danas i da nametne taj zakon”, mišljenja je Turčalo.

Naveo je da je činjenica kako dio političkih elita praktično baštini glorifikaciju, ratne zločine i ratne zločince, što u prvom redu onemogućava transformaciju društva i države. Prema njegovim riječima, uloga akademske zajednice je da se fokusira na 11. fazu – trijumfalizam – i da se takvi fenomeni dekonstruišu i jasno ukaže ko to radi.

“Negiranje i trijumfalizam trebaju da budu osuđeni i takve stvari u budućnosti treba naprosto spriječiti”, dodao je on.

Ehlimana Memišević, docentica Pravnog fakulteta u Sarajevu, pozvala se na američku historičarku Deborah Lipstadt koja je napisala knjigu o rastućim napadima, poricanjima holokausta i genocida, u kojoj je istakla da su sjećanja, historija i istina ugroženi poricanjem genocida i da se to više ne može ignorisati.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić je mišljenja da nametanje Zakona o negiranju genocida neće riješiti problem te da negiranje genocida neće prestati zakonom.

“Negiranje genocida nije problem koji će nestati sa horizonta u onom trenutku kad neko kaže: ‘U ovom trenutku imamo zakon o negiranju genocida.’ Negiranje genocida je nešto što prestaje nakon dugog, upornog, dugotrajnog rada na stvarima poput obrazovanja, ulasku te teme u kurikulume, nastavne planove i programe, podizanjem svijesti”, rekao je Suljagić.

Na konferenciji je učestvovao 31 domaći i međunarodni stručnjak i istraživač za genocid, a konferencijom je moderirao direktor Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Denis Džidić.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora