Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ilustracija. Izvor: BIRN BiH

Svakog dana tokom mjeseca jula objavljivat ćemo po jedan video u trajanju od oko jedne minute u kojima ćemo retrospektivno prikazati događaje u Srebrenici tokom jula 1995. godine, a na temelju materijala Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Ovom kampanjom želimo da se sjetimo i odamo počast svim žrtvama genocida i njihovim porodicama.

“Cilj online kampanje je skrenuti pažnju na važnost utvrđenih sudskih činjenica iz pravosnažnih presuda Haškog tribunala. Želimo naglasiti da sudski utvrđene činjenice ne smiju služiti za prilagođavanje prošlosti političkim potrebama, već nam trebaju služiti kao opomena da se ovakvi zločini ne ponove”, kažu iz forumaZFD.

Nadamo se da ovaj pristup može pomoći svima nama u suočavanju sa prošlošću, koliko god ona bila bolna. Na temeljima revizionizma i negiranja i glorificiranja genocida i drugih ratnih zločina ne može se graditi sadašnjost niti budućnost, dodaju iz forumaZFD.

Videa će biti objavljivana svaki dan od 1. jula na Facebook stranicama Detektora i forumaZFD BiH.

Rat u BiH, tokom kojeg su od 1992. do 1995. počinjeni mnogobrojni ratni zločini – genocid, etničko čišćenje, silovanje, masovna pogubljenja, organizovani su logori, mučenje i silovanja – jedan je od najbolje dokumentiranih ratova zbog svih provedenih suđenja, prikupljenih dokaza, svjedočenja, kao i zbog ogromne dokumentacije koja je pohranjena i objavljena na internetu.

Uprkos velikom broju presuda i utvrđenih sudskih činjenica za počinjene ratne zločine, u javnom diskursu rasprostranjeno je negiranje genocida, zločina protiv čovječnosti i drugih ratnih zločina, a nalazi sudova se često ne priznaju.

Prva osuđujuća presuda za genocid u Srebrenici donijeta je 2004. godine u predmetu protiv Radislava Krstića, bivšeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kada je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i prvi put utvrdio da je u Srebrenici bio genocid.

Do sada je pred Haškim tribunalom i sudovima u regionu za ove zločine osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora i četiri doživotne kazne. Ovim presudama utvrđeno je da se u Srebrenici u julu 1995. godine, kada je ubijeno više od 7.000 pretežno muškaraca i dječaka, a prognano više od 40.000 žena, djece i staraca, van svake razumne sumnje, desio genocid.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a