Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Armen Dželko sa braniocem. Izvor: BIRN BiH

Državni sud je prihvatio prijedlog advokata Senada Dupovca o ukidanju pritvora Dželki, optuženom za ratovanje u Siriji, te mu odredio zabranu napuštanja boravišta i zabranu putovanja, te obavezu javljanja nadležnom državnom organu jednom mjesečno.

“Mjere zabrane mogu trajati dok za tim postoji potreba, a kontrola opravdanost vršit će se svaka dva mjeseca”, navodi se u saopćenju Suda.

Ovakvu odluku Sud je donio i u maju, nakon čega se Tužilaštvo BiH žalilo Apelacionom vijeću Suda BiH, čijim rješenjem je odluka Suda ukinuta, te predmet upućen prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Državno tužilaštvo zatražilo je novu mjeru pritvora pojašnjavajući kako zbog djela koje se Dželki stavlja na teret postoji konkretna opasnost od bjekstva.

Branilac optuženog je kazao kako Dželko tokom boravka na slobodi nije mogao napustiti državu sve i da je htio budući da su mu oduzeti pasoš i lična karta.

Optužnicom Tužilaštva BiH, Dželko zvani Abdullah i Ike tereti se da je početkom 2013. otišao iz BiH u Siriju, gdje se priključio ISIL-u. Na teret mu je stavljeno i da je učestvovao u terorističkim aktivnostima koje su se sastojale od oružanih akcija, napada na stanovništvo, ubijanja, protivpravnih zatvaranja, uzimanja talaca i drugih radnji.

Optuženi je, kako se dodaje, više puta ranjavan, a nakon poraza i sloma ISIL-a krajem 2019. godine, u gradu Baguzu se predao snagama antiterorističke koalicije, nakon čega je deportovan u BiH.

Suđenje Dželki počelo je 4. maja u Sudu BiH.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu