Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Muharem Dunić. Izvor: BIRN BiH

Tužilaštvo tereti Dunića da je 2014. godine, zajedno sa svojom suprugom, napustio Austriju i otputovao u Tursku, odakle je ilegalno prešao granicu sa Sirijom, gdje se pridružio paravojnim formacijama koje su djelovale u okviru struktura takozvanog ISIL-a, koji je odlukom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) proglašen terorističkom organizacijom.

“Istragom je utvrđeno da je optuženi sudjelovao u ratnim aktivnostima koje predstavljaju teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava, s ciljem formiranja kalifata takozvane ‘Islamske države’ na prostoru dvije ratom zahvaćene države”, navedeno je iz Državnog tužilaštva.

Prema Tužilaštvu, nakon poraza struktura ISIL-a, Muharem Dunić je početkom 2019. zarobljen od pripadnika kurdskih snaga na području Sirije, te je krajem iste godine deportovan u BiH, gdje je uhapšen i nalazi se u pritvoru.

Kako je navedeno, tereti se za krivično djelo “protuzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama”.

Dunić je u decembru 2019. avionom deportovan u BiH skupa s Jasminom Keserovićem, Armenom Dželkom, Senadom Kasupovićem, Hamzom Labidijem, Emirom Ališićem i Milaremom Berbićem zbog sumnje da su u Siriji ratovali na strani organizacija koje je UN proglasio terorističkim.

Pred Sudom BiH počelo je suđenje Keseroviću, Kasupoviću i Dželki, dok je protiv Ališića, Berbića i Labidija potvrđena optužnica.

Optužnica protiv Dunića proslijeđena je na potvrđivanje Sudu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra
Tri decenije nakon završetka ratnog sukoba u Bosni i Hercegovini, potrebno je uvesti izučavanje genocida u nastavne planove i programe te nastojati graditi ambijent u kojem će svi građani biti jednaki, kazale su majke Srebrenice na panelu uoči obilježavanja 30. godišnjice.
U Srebrenici otvorena izložba “Životi iza polja smrti”
Izložba “Životi iza polja smrti“ Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) premještena je i otvorena u proširenoj formi u hali Fabrike akumulatora u Srebrenici.
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida