Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Muharem Dunić. Izvor: BIRN BiH

Tužilaštvo tereti Dunića da je 2014. godine, zajedno sa svojom suprugom, napustio Austriju i otputovao u Tursku, odakle je ilegalno prešao granicu sa Sirijom, gdje se pridružio paravojnim formacijama koje su djelovale u okviru struktura takozvanog ISIL-a, koji je odlukom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) proglašen terorističkom organizacijom.

“Istragom je utvrđeno da je optuženi sudjelovao u ratnim aktivnostima koje predstavljaju teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava, s ciljem formiranja kalifata takozvane ‘Islamske države’ na prostoru dvije ratom zahvaćene države”, navedeno je iz Državnog tužilaštva.

Prema Tužilaštvu, nakon poraza struktura ISIL-a, Muharem Dunić je početkom 2019. zarobljen od pripadnika kurdskih snaga na području Sirije, te je krajem iste godine deportovan u BiH, gdje je uhapšen i nalazi se u pritvoru.

Kako je navedeno, tereti se za krivično djelo “protuzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama”.

Dunić je u decembru 2019. avionom deportovan u BiH skupa s Jasminom Keserovićem, Armenom Dželkom, Senadom Kasupovićem, Hamzom Labidijem, Emirom Ališićem i Milaremom Berbićem zbog sumnje da su u Siriji ratovali na strani organizacija koje je UN proglasio terorističkim.

Pred Sudom BiH počelo je suđenje Keseroviću, Kasupoviću i Dželki, dok je protiv Ališića, Berbića i Labidija potvrđena optužnica.

Optužnica protiv Dunića proslijeđena je na potvrđivanje Sudu BiH.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu