Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

sudnica
Sudnica Suda BiH. Izvor: BIRN BiH

Tužilaštvo ih tereti za ubistva 28 osoba bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, pripadnika radnog voda, počinjena 13. septembra 1995. godine.

U srijedu, 10. juna, planiran je početak suđenja Milanu Trišiću, nekadašnjem pripadniku Teritorijalne odbrane (TO) optuženom da je od aprila do oktobra 1992. godine učestvovao u progonu civilnog stanovništva bošnjačke nacionalnosti iz sela Hranča i Bratunca.

​Trišić je u oktobru 2019. deportovan u BiH iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), gdje je procesuiran zbog davanja neistinitih podataka o učešću u ratu.

U četvrtak, 11. juna, pred Državnim sudom počet će suđenje Miletu Ujiću, bivšem zamjeniku komandanta Rogatičke brigade VRS-a, zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog na području Rogatice 1992. i 1993. godine.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije je pisala da je osoba pod istim imenom i prezimenom svjedočila pred Haškim tribunalom u korist Odbrane Ratka Mladića.

Naredne sedmice planiran je nastavak suđenja za zločine počinjene u Tesliću, Ilijašu, Vogošći, Foči, Sanskom Mostu, Brčkom, Vlasenici, Bratuncu, Palama, Prijedoru, Zaklopači i Sarajevu.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.