Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

sudnica
Sudnica Suda BiH. Izvor: BIRN BiH

Tužilaštvo ih tereti za ubistva 28 osoba bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, pripadnika radnog voda, počinjena 13. septembra 1995. godine.

U srijedu, 10. juna, planiran je početak suđenja Milanu Trišiću, nekadašnjem pripadniku Teritorijalne odbrane (TO) optuženom da je od aprila do oktobra 1992. godine učestvovao u progonu civilnog stanovništva bošnjačke nacionalnosti iz sela Hranča i Bratunca.

​Trišić je u oktobru 2019. deportovan u BiH iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), gdje je procesuiran zbog davanja neistinitih podataka o učešću u ratu.

U četvrtak, 11. juna, pred Državnim sudom počet će suđenje Miletu Ujiću, bivšem zamjeniku komandanta Rogatičke brigade VRS-a, zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog na području Rogatice 1992. i 1993. godine.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije je pisala da je osoba pod istim imenom i prezimenom svjedočila pred Haškim tribunalom u korist Odbrane Ratka Mladića.

Naredne sedmice planiran je nastavak suđenja za zločine počinjene u Tesliću, Ilijašu, Vogošći, Foči, Sanskom Mostu, Brčkom, Vlasenici, Bratuncu, Palama, Prijedoru, Zaklopači i Sarajevu.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve