Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Hamza Labidi. Izvor: Sud BiH

Berbiću, koji se tereti za protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama u Siriji, pritvor može trajati najduže dvije godine od potvrđivanja optužnice, odnosno do 14. maja 2022. ili do nove odluke Suda.

Optužnica tereti Berbića da je sredinom 2014. napustio BiH i otputovao u Tursku, odakle se ilegalno prebacio u Siriju te pridružio stranim paravojnim formacijama koje su djelovale u sklopu takozvanog ISIL-a.

Ališiću i Labidiju, koje optužnica tereti za ista krivična djela, također pritvor može trajati najduže dvije godine od potvrđivanja optužnice, tačnije do 15. maja 2022. ili do nove sudske odluke.

Ališić je optužen da je krajem 2013. napustio BiH, doputovao u Tursku, odakle se ilegalno prebacio u Siriju, gdje se u okviru više formacija, na području gradova Rakka i Haritan, borio u strukturama ISIL-a.

Labidi se tereti da je sredinom 2014. godine, zajedno sa svojom porodicom, napustio teritoriju BiH, otputovao u Tursku te ilegalno prešao granicu sa Sirijom, a istragom je utvrđeno da je 2016. bio u sastavu više oružanih formacija i sudjelovao u borbama na području gradova Rakka i Haritan.

Sud BiH je i Kasupoviću i Keseroviću, kojima su na teret stavljena ista krivična djela, produžio pritvor.

Armenu Dželki, koji je optužen za organiziranje terorističke grupe i ratovanje u Siriji, Sud BiH je ukinuo pritvor, u kojem se nalazio od decembra 2019., i izrekao mu mjere zabrane, po prijedlogu njegove Odbrane.

Njih šestorica su s Muharemom Dunjićem, protiv kojeg Tužilaštvo BiH i dalje vodi istragu za ratovanje u Siriji, u decembru 2019. deportovani u BiH.

 

Najčitanije
Saznajte više
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja u Ujedinjenim narodima prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Suđenje Delimustafiću ponovo na čekanju nakon početka rada POSKOK-a
Ročište u predmetu Alija Delimustafić i ostali pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, koje je trebalo biti održano u utorak, odgođeno je zbog razjašnjavanja nadležnosti nakon što je s radom počeo Posebni odjel za korupciju i organizirani kriminal, potvrđeno je za Detektor. U međuvremenu, troškovi suđenja koje traje od 2017. premašili su 1,2 miliona maraka.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju