Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Ahmed Mešić je kazao kako smatra da će Optužba provođenjem dokaza jasno i nedvosmisleno dokazati navode optužnice i krivnju optuženih, kao i da Apelaciono vijeće ima u vidu da donese odluku o utvrđenim činjenicama.

Prvostepenom presudom iz augusta 2018., Ivan Kraljević je osuđen na dvije godine zatvora, Mato Jelčić na godinu i po, Stojan Odak na sedam, a Vice Bebek i Vinko Radišić na po godinu zatvora, dok su istom odlukom Slavko Skender i Dragan Miloš oslobođeni krivice, ali je Apelaciono vijeće uvažilo žalbe Odbrane i ukinulo ovu odluku.

Kraljević, Jelčić i Skender su, prema optužnici, u različitim periodima od septembra 1993. do marta 1994. godine, bili upravnici u VIZ-u, u kojem je bilo zatočeno više od 100 osoba bošnjačke nacionalnosti, dok su ostali optuženi bili stražari, a na teret im je stavljeno da su zatočene civile i ratne zarobljenike držali u neuslovnim prostorijama, dozvoljavali njihovo maltretiranje, davali im vrlo malo hrane, te ih odvodili na prinudne radove.

Tužilaštvo je predložilo Apelacionom vijeću da se provedu svi dokazi iz prvostepenog postupka i izvrši reprodukcija iskaza svih saslušanih svjedoka, jer se smatra da su bitni i da su u skladu s materijalnim dokazima.

Odakov branilac Dražen Zubak je rekao da je prvostepenom presudom odbačena optužba za zločin protiv čovječnosti i da se Tužilaštvo nije žalilo na taj dio, dok tužilac, prema njegovim riječima, u sudnici govori da u cijelosti ostaje kod navoda optužnice, zbog čega se njegov branjenik na indirektan način dovodi u nezgodnu situaciju.

Zubak je predložio da se reprodukuju iskazi tri svjedoka i izvrši uvid u knjigu dežurstava, dodajući da je u pisanom podnesku naveo na koje se tačke optužnice odnosi njegov prijedlog.

Slavko Ašćerić, koji brani optuženog Radišića, naveo je da u ranijem postupku ova Odbrana nije imala prijedoga i koristila se dokazima Tužilaštva, koje je ponudilo dva svjedoka koji spominju njegovog branjenika.

“Knjigu dežurstava Prvostepeno vijeće u odluci nije ni spomenulo, a kamoli obrazložilo, a radi se o dokazu koji moga branjenika oslobađa odgovornosti. U knjizi dežurstava se vidi da moj branjenik nije ništa uradio i tim dokumentom se on oslobađa”, tvrdi Ašćerić.

Kraljevićev branilac Davor Šilić je kazao da odustaje od svog prijedloga da se reprodukuju iskazi četiri svjedoka i optuženog ukoliko ih Apelaciono vijeće uzima kao provedene. Bebekova Odbrana je predložila da se djelimično reprodukuju iskazi dva svjedoka, a Jelčićeva da ostaje kod svog pisanog prijedloga.

Braniteljica Skendera i Miloša, Senka Nožica je navela da Odbrana nije dobila neki novi prijedlog osim reprodukovanja iskaza saslušanih svjedoka.

“Tužilaštvo nije naznačilo zbog čega se i na koje okolnosti predlaže reprodukcija iskaza svjedoka. U tom smislu ne možemo ništa postići, odnosno utvrditi ko je bio civil, a ko nije”, dodala je braniteljica.

Predsjedavajući Apelacionog vijeća Tihomir Lukes je rekao da je Tužilaštvo podneskom predložilo reprodukciju iskaza 50 svjedoka, a jedan od branilaca više od 20 svjedoka, te da će se vršiti reprodukcija samo onih iskaza za koje strane u postupku smatraju da su bitni, te je Optužbi dat rok da se izjasni na te okolnosti.

Nastavak suđenja je 17. januara.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Matuzović i ostali: Korištenje zatočenika za radove nije traženo od 106. brigade
Na suđenju za zločine na području Orašja, Odbrana Ive Oršolića uložila je materijalne dokaze kojima nastoji dokazati nadležnost Vojne policije za zatvor i način na koji su zatočenici vođeni na radove.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno