Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Neuropsihijatrica Zorica Lazarević je navela da je, po naredbi Tužilaštva BiH, pročitala izjavu iz istrage 2008. godine te je na osnovu medicinske dokumentacije i pregleda svjedoka Musića došla do zaključka da on simulira amneziju i da je sposoban da pristupi sudu i svjedoči o događajima iz 1992. godine.

Kako je rekla, Musić skoro nikako nije htio s njom razgovarati o periodu iz 1992., te je samo govorio da se ničega ne sjeća i da ne želi nikoga da okrivi.

“Ni pregledom, ni medicinskom dokumentacijom, nisam mogla naći bolest koja bi za posljedicu imala amneziju ili poremećaj pamćenja. Vještak je bio jasan da se radi o simulaciji. Morate imati tešku povredu centralnog nervnog sistema da biste za posljedicu imali amneziju”, pojasnila je Lazarević.

Pregledom je zaključila, kako je kazala, da ništa ne ukazuje na poremećaj percepcije, reprodukcije i komunikacije, iz čega proizlazi da Musić može reprodukovati događaje iz 1992. i 2008., kada je davao iskaz u Kantonalnom tužilaštvu Tuzla.

Kako je rekla, utvrdila je da kod svjedoka postoji poremećaj ponašanja, blaga depresija i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP).

Tužilaštvo BiH tereti Simu Stupara te Zorana i Gorana Tešića za zločine počinjene nad bošnjačkim stanovništvom u Vlasenici. Na teret su im stavljena ubistva, zlostavljanja, mučenja, prisilni nestanci te napadi na sela. Prema optužnici, Stupar i Goran Tešić bili su pripadnici Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Vlasenici, a Zoran Tešić pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Nakon saslušanja vještakinje, u sudnicu je pozvan svjedok Musić, koji je naveo da ga je rat zatekao u Vlasenici, ali da se događaja ne sjeća jer je prošlo dosta vremena.

“Ne mogu se sjetiti jer sam obolio i liječim se. Moguće da sam davao izjave, ne mogu tačno da se sjetim”, izjavio je Musić.

Njemu je pokazana izjava koju je dao 2008., kako bi prepoznao potpise. Svjedok je odgovorio da je “moguće” da su to njegovi potpisi.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Darko Samardžić se obratio svjedoku, kazavši mu da je vještakinja rekla da ne postoje medicinski razlozi koji bi upućivali na to da se nečega ne sjeća te ga je upozorio na mogućnost novčane ili zatvorske kazne za nesvjedočenje.

Sudija je dodao da će se današnje saslušanje svjedoka prekinuti i posavjetovao ga da razgovara sa advokatom, ljekarom ili članovima porodica o njegovom svjedočenju.

“Što se mogu sjetiti, reći ću. Ja sam došao da svjedočim. Ja sam bolestan”, odgovorio je svjedok Musić.

Naredno ročište zakazano je za 30. decembar.

Najčitanije
Saznajte više
Nešković Zoran i ostali: Dokazi na kojima se ne može zasnivati presuda
Odbrana Nenada Ujića, optuženog za zločine na području Rogatice, ukazala je u završnoj riječi na iskaze svjedoka na kojima se, kako smatra, ne može zasnivati osuđujuća presuda.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama