Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Vještak vojne struke Boško Antić je rekao kako je sačinio nalaz i mišljenje, između ostalog, na osnovu dokumentacije Tužilaštva Bosne i Hercegovine, koju su mu dostavile Odbrane, kao i zakonskih i podzakonskih akata.

Vještak je ispričao da je kroz svoje vještačenje zaključio da je u julu 1992. godine ulogu komandira Lokanjske čete ili Treće čete Trećeg bataljona Zvorničke brigade – pojasnivši da su se miješali nazivi – obnašao Radivoje Đorđić. Pojasnio je da nema materijalni dokaz za to osim izjava svjedoka.

“On je bio predsjednik Kriznog štaba, mjesne zajednice i komandir čete. Nema dokumenta da je postavljen na dužnost… Nema dokumenta da je bilo ko bio komandir te čete”, istakao je Antić.

Objasnio je da komandir čete nema mogućnost ni pravo da svoju dužnost prenese na drugo lice, kao i da on u izradi plana bataljona može samo biti izvor informacija.

Prema optužnici, Slavko Perić je bio komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS). Njemu se sudi s Goranom Maksimovićem, Ljiljanom Mitrovićem, Miletom Vujovićem, Vukašinom Draškovićem, Gojkom Stevanovićem, Rajom Lazarevićem i Mićom Manojlovićem za napad na kolonu koja je iz Teočaka krenula 14. jula 1992. godine, te za sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je 67 ubijeno u selu Lokanj.

Maksimović je, kako stoji u optužnici, bio komandir Interventne jedinice policije iz Ugljevika, Mitrović njegov zamjenik, a ostali optuženi pripadnici Lokanjske čete.

S njima je bio optužen i Radivoje Đorđić, ali je postupak u odnosu na ovog optuženog obustavljen zbog njegove smrti.

U dokumentaciji kojom se vještak koristio, kako je naglasio, nisu pronađeni podaci o “kretanju neprijatelja do 14. jula”, kao ni podaci da je u vojnom smislu postojao plan za napad na Bošnjake na području Lokanja.

“Nisam našao nijedan dokument da je postojao takav plan dejstva ni VRS-a, ni policijskih jedinica iz Ugljevika”, istakao je vještak tokom unakrsnog ispitivanja.

Tužilaštvo je prigovorilo Antićevom nalazu i mišljenju, ocijenivši ga irelevantnim te kontradiktornim.

Suđenje će se nastaviti 27. januara naredne godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao