Utorak, 18 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vrućinić će svjedočenje u svoju korist početi u utorak, 19. novembra.

Tužilaštvo BiH tereti Vrućinića kao bivšeg načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) i člana Kriznog štaba u Sanskom Mostu. Optužen je za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Sljedeće sedmice pred Sudom BiH bit će nastavljena suđenja za genocid u Srebrenici, te za zločine u Zvorniku, Vlasenici, Prijedoru, Višegradu i Goraždu, Bužimu, Doboju, Bileći, Kalinoviku, Orašju, Zavidovićima, Sarajevu i Rudom.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Preko 50 hiljada slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca
    Preko 50.000 slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca zabilježeno je na platformi “Registar 145a”, građanskoj incijativi koja je nastala s ciljem zakonskog prijavljivanja ovih krivičnih djela.
    Selefijski daija Elvedin Pezić pušten nakon privođenja na Kosovu, tvrdi portal za koji piše
    Elvedin Pezić, jedan od popularnijih selefijskih daija u Bosni i Hercegovini poznat po svojim kontroverznim stavovima protiv žena, priveden je u četvrtak na Kosovu nakon čega je, prema objavama redakcije portala čiji je član, pušten na slobodu.
    Podnesena krivična prijava protiv ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića
    Tužioci bez odluke pola godine od tramvajske nesreće