Četvrtak, 29 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Seid Marušić je uložio više od 20 materijalnih dokaza, kojima Tužilaštvo BiH, kako je pojasnio, dokazuje postojanje oružanog sukoba između Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) i Vojske Republike Srpske (VRS) u periodu iz optužnice.

Određeni dokazi se, prema Tužilaštvu, odnose i na aktivnosti policije na području Brčkog 1992. godine.

Marušić je odustao od ulaganja više od 80 predloženih materijalnih dokaza.

Sudsko vijeće je naložilo tužiocu da do narednog ročišta obavijesti Odbranu i Sud od kojih dokaza planira odustati.

Đorđe Ristanić je, kao nekadašnji predsjednik Ratnog predsjedništva u Brčkom, optužen da je u periodu od aprila do decembra 1992. godine učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon Bošnjaka i Hrvata – ubistvima, zatvaranjem, mučenjima i drugim nedjelima.

Tužilaštvo će nastaviti ulagati materijalne dokaze na ročištu zakazanom za 26. novembar.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: U ambulanti pregledao zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je u ambulanti pregledao jednog ratnog zarobljenika, koji je, prema njegovim saznanjima, razmijenjen.
Muhamed Ibrahimović: Tukli ih pred optuženim
Na suđenju za zločine u Livnu, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su tokom zatočeništva u školi premlaćivani u prisustvu optuženog Muhameda Ibrahimovića.
Muhamed Ibrahimović: Svjedoci gledali udarce optuženog
Mlaćo i Cikotić: Nalaz vještačenja svjedoka Tužilaštva
Majstorović i ostali: Dodatna izjašnjenja na materijalne dokaze