Ponedjeljak, 13 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Prvostepena presuda u ovom predmetu trebala je biti izrečena 17. oktobra ove godine, ali su iz Suda BiH kazali da je izricanje presude odgođeno iz tehničkih razloga.

Merkez, Bogunić i Hurić su optuženi za nezakonito zatvaranje, ubistva i nečovječno postupanje prema srpskom stanovništvu u Goraždu 1992. i 1993. godine.

Prema optužnici, Merkez je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Goraždu od maja do kraja augusta 1992. godine, a nakon toga pa do februara 1993. tu dužnost de facto je obavljao Bogunić, dok je Hurić bio komandir stanice policije u tom gradu.

Suđenje u ovom predmetu počelo je 24. marta 2016. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni sud kao neosnovanu odbio apelaciju Srećka Aćimovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovanu apelaciju Srećka Aćimovića, osuđenog za pomaganje u genocidu u Srebrenici, jer nije utvrđeno da mu je povrijeđeno pravo na pravično suđenje.
Komemoracija u Memorijalnom centru Srebrenica. Foto: Detektor
Na godišnjicu genocida u Srebrenici ukopani posmrtni ostaci deset žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica sa koje je proučeno da se trajni mir može graditi samo na istini, pravdi i poštivanju sudskih utvrđenih činjenica, obilježena je 31. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci deset žrtava.
Novinarka Detektora dobitnica novinarske nagrade “Nino Ćatić”