Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nikola Čakar je, u iskazu koji je dao pred Okružnim vojnim sudom u Sarajevu 1994. godine, naveo kako je u julu 1992. bio odveden u prostor “Konzuma”, gdje je čuo da je “u podrumu glavni bio Senad Džananović”.

On je pojasnio kako je jedne noći bio izveden u kancelariju, gdje je bilo više muškaraca, i ispitivan.

“Znam da u tom momentu nije bio prisutan Edin Gadžo. Džananović je rekao da legnem, uzeo nož i počeo me rezati po lijevoj strani vrata. Jedan stražar je pozvao stražu, nakon čega me Džananović pustio. Trag noža nije bio ni dubok, ni dug”, ispričao je u iskazu svjedok, dodavši da se jeste prepao, ali da je stekao utisak da Dažanović nije htio da ga ubije, već uplaši.

On je kazao da ga je u podrumu tukao Džananović, te da su ga iz podruma “Konzuma” Džananović i Gadžo odveli u kasarnu “Viktor Bubanj”.

Odbrane su na ovu izjavu izrazile prigovore zakonitosti, relevantnosti i autentičnosti, pojasnivši da se nesporno radi o izjavi iz drugog predmeta koji se vodio protiv optuženih.

Tužilaštvo BiH je optužilo Senada Džananovića i Edina Gadžu za zatvaranja, nečovječna postupanja i ubistva civila na Alipašinom Polju, a prema optužnici, oni su bili pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) “Stela” i specijalnih jedinica Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

U izjavi datoj Okružnom vojnom sudu u Sarajevu 1994. godine, svjedok Dragoljub Stanojević je ispričao kako je početkom juna 1992. odveden u štab “Stela”, gdje mu je Senad Džananović psovao i tukao ga, “udario palicom iza vrata”, a potom pozvao izvjesnog Suada.

“Dok Suad nije došao, Džananović me udario nogom. (…) Slomio mi rebro. Odnosno, ispravljam se, Senad me tad nije udario. Suad me udario nogom i slomio mi rebro”, rekao je svjedok.

On je istakao da je bio pušten, te sredinom juna 1992. godine ponovo priveden u podrum ispod ambulante.

Jedne prilike, kazao je, Džananović, Gadžo i druge osobe su povezali osobe srpske nacionalnosti i držali ih ispred zgrade pet-šest sati. Po povratku, kako je rekao, vojnici su tukli te osobe, ali njega lično nije tukao Džananović, ni Gadžo, niti je vidio da tuku druge.

Svjedok se prisjetio i da ga je, kada su bili izvedeni da čiste staklo, udario Edin Gadžo.

Tokom čitanja iskaza Čakara i Stanojevića, Tužilaštvo je u više navrata navelo da se dijelovi ovih izjava lošije vide. Također je pročitan i Stanojevićev iskaz dat Okružom vojnom sudu u Subotici 1997. godine, u kojem je zatražio da se isti ne ustupa medijima i javnosti, nego koristi “u sudske svrhe”.

Odbrane su prigovorile na oba Stanojevićeva iskaza, ukazavši, između ostalog, na neke kontradiktornosti među njima.

Na ovom ročištu pročitan je i iskaz Olge Zuković, koja je 2016. godine izjavila da je čula kako je njen sin Milorad u julu 1992. odveden da dâ izjavu u objektu “Borsalino”. Njegovi posmrtni ostaci, kazala je, ekshumirani su sa sarajevskog groblja “Lav”, a od doktora koji je bio prisutan prilikom prepoznavanja tijela saznala je da je sinova smrt nasupila usljed pucanja u potiljak.

Suđenje će se nastaviti 24. septembra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona