Ponedjeljak, 29 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Vladimir Simović uložio je evidencije o nestalim koji se odnose na ovaj predmet, kao i dokumentaciju o ekshumacijama i utvrđivanju identiteta. Uložen je i snimak na kojem se vidi tijelo određenog lica.

Odbrane Senada Džananovića i Edina Gadže prigovorile su na relevantnost većine dokaza, istaknuvši da su DNK izvještaji na engleskom, da nije jasno čiji su posmrtni ostaci na foto-dokumentaciji, kao i da se neki ekshumirani ne mogu povezati sa optužnicom. Prigovori zakonitosti, autentičnosti i relevantnosti uloženi su i na video, jer se ne zna ni ko je ni kada snimio tijelo niti ko je čovjek na snimku.

Tužilaštvo BiH tereti Džananovića i Gadžu za zatvaranja, nečovječna postupanja i ubistva civila na Alipašinom Polju, a oni su, prema optužnici, bili pripadnici Teritorijalne odbrane “Stela” i specijalnih jedinica Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

Državno tužilaštvo je uložilo i nekoliko dokumenata iz policijske i vojne evidencije za optužene. Sa današnja 23 dokaza, Tužilaštvo je ukupno uložilo 199 materijalnih dokaza.

Suđenje se nastavlja 6. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Majstorović i ostali: Očevidac mu pričao da je vidio Radeta da puca
Na suđenju za zločine u Vlasenici, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da mu je očevidac ubistava počinjenih u junu 1992. pričao da je vidio Radeta Dubočanina kako puca iz puške.
Zatraženo produženje mjera zabrane optuženom za zločine u Foči
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je produženje mjera zabrane Mići Oloviću, optuženom za zločin protiv čovječnosti na području Foče.
Efendić: Vidio kako odvode vojnika iz Lokanjskog bataljona