Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Dragomir Todorović, nekadašnji načelnik veze u kasarni, ispričao je da je početkom ratnih sukoba, prije rušenja mostova u Brčkom, formirano Ratno predsjedništvo opštine Brčko, čiji je bio član. Na prvim sastancima, kako je rekao, bilo je priča o tome kako će biti problema i da se moraju organizovati. Kazao je da se po gradu pričalo “o teritorijalnom razgraničenju naroda”, pojasnivši da on oko toga nije imao zadatke i da o tim pitanjima Ratno predsjedništvo nije raspravljalo.

Nakon rušenja mostova, u maju 1992. godine, rekao je svjedok, u kasarni su se pojavljivale razne paravojske tražeći oružje i sredstva veze. Ispričao je da je optuženi Đorđe Ristanić godinu prije ratnih dešavanja u Brčkom bio mobilisan u Vojnu policiju i često ga je viđao u komandi brigade Jugoslovenske narodne armije (JNA).

“Poslije smo ga doživljavali a i govorilo se da je ratni predsjednik. Nekoliko puta, poslije obaranja mostova, bio je na sastancima Predsjedništva. To da je Ristanić ratni predsjednik bilo je opštepoznato u narodu”, izjavio je on, pojasnivši da nikada nije vidio dokument kojim je imenovan za predsjednika Ratnog predsjedništva opštine Brčko.

Ristanić je, kao nekadašnji predsjednik Ratnog predsjedništva u Brčkom, optužen da je u periodu od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon Bošnjaka i Hrvata – ubistvima, zatvaranjem, mučenjima i drugim nedjelima.

Svjedok Todorović je kazao da su civili donosili oružje u kasarnu i predavali ga, kao i da su autobusima voženi u druga mjesta, kako bi se sklonili od paravojski. Prema njegovim riječima, čuo je da se u hangaru “Luke” svašta dešava i da je tamo sabirni centar, ali nije išao.

“Ne znam ko je formirao ‘Luku’, ali vojska nije imala ništa s tim, ni s obezbjeđenjem”, dodao je on.

Svjedok Nemanja Ostojić se prisjetio trenutka kada su oboreni mostovi, te da je, kao pripadnik Srpskog četničkog pokreta, na naređenje vojvode Mirka Blagojevića došao u Brčko. Kako je rekao, njihov zadatak je bio da provjeravaju terene i vide ima li neprijateljske vojske.

Naveo je da je primijetio leševe muškaraca i žena na terenu kojim su prošli vojnici. Kako je kazao, u Policijskoj stanici je, kada je doveo jedno lice na ispitivanje, vidio Gorana Jelisića.

Treći svjedok Vehid Poturak se prisjetio kada su 7. ili 8. maja 1992. mještani dvije ulice u Brčkom, među kojima i on, prebačeni u treću, gdje su proveli jednu noć, a potom su kamionom odvezeni u preduzeće “Laser”.

“Zatvorili su nas u restoran, bilo nas je stotinjak. Tu smo prenoćili. Jelisić je u toku noći dolazio, pojedine ljude je maltretirao i tukao. U ‘Laseru’ ne znam da je iko ubijen”, rekao je on, pojasnivši da je narednog dana prebačen u logor “Luka”.

U logoru “Luka” su smješteni u hangar, a Jelisić je naredio da novac i dokumente stave na jedno mjesto, kazao je on, istaknuvši da je bilo izvođenja – i ko je izveden, više se nije vratio. Prema njegovim riječima, sljedećeg dana je napustio logor, a leševe nije vidio.

Naredno suđenje će se održati 9. jula.

 

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Optuženog 13. jula vidio u Planama
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane izjavio je da je 13. jula 1995. u mjestu Plane zatekao optuženog Mileta Kosorića, tadašnjeg komandanta Vlaseničke brigade, kao i da su narednih dana bili na tom području zajedno.
Peulić i ostali: Tražio im da prihvate srpsku vlast
Na suđenju za zločine u Kotor-Varoši, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se susreta s Boškom Peulićem, koji im je rekao da moraju prihvatiti Srpsku Republiku.
Ujić: Ročište odgođeno zbog nedolaska optuženog
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku