Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Nakon što su se Tužilaštvo BiH i Odbrana složili da nema potrebe da se čita optužnica, te je Optužba ostala kod uvodne riječi iz prvostepenog postupka, a Odbrana navela da nema potrebe da iznosi uvodnu riječ, obnovljeni postupak počeo je reprodukovanjem iskaza oštećene B-1 i svjedoka Odbrane O-20.

Suđenje Janjiću pred Apelacionim vijećem Suda BiH počelo je nakon što je ukinut osuđujući dio nepravosnažne presude kojom je osuđen na sedam godina zatvora zbog silovanja počinjenog na području Foče, i naložilo novo suđenje.

Apelaciono vijeće je potvrdilo dio presude kojim je oslobođen optužbe za nezakonito hapšenje više osoba bošnjačke nacionalnosti 1992. godine.

Janjić je presudom iz oktobra prošle godine proglašen krivim da je, kao pripadnik policije, u augustu 1992. udarao a potom silovao svjedokinju B-1 u prostorijama Policijske stanice (PS) Miljevina. On se, prema izrečenoj presudi, obavezuje oštećenoj isplatiti 15.000 konvertibilnih maraka (KM) na ime nematerijalne štete.

Na ovom suđenju Apelaciono vijeće je prihvatilo prijedlog Tužilaštva da se saslušaju trojica policajaca na okolnosti postojanja alibija za optuženog, dok je odbijen prijedlog da se ponovo saslušava oštećna B-1 na okolnosti da li je razgovarala sa svjedokom O-20, kao i svjedokom koji će biti saslušan na poziv Suda.

Nastavak suđenja zakazan je za 27. juni, kada je planirano saslušanje svjedoka Suda i trojice dodatnih svjedoka Tužilaštva BiH.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao