Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Odbrana Radovana Četića 10. maja uložila je nalaz vojnog vještaka, ali ga tada Tužilaštvo BiH nije moglo ispitati, jer mu nije bila dostavljena dokumentacija koju je vještak koristio.

Tužilac Izet Odobašić je kazao da je u međuvremenu dobio većinu dokumentacije, ali da nedostaje izvještaj Centra javne bezbjednosti Prijedor, na kojem se zasniva dvije trećine nalaza, te da stoga nije spreman da ispita vještaka.

On je rekao da je došlo do određene zamjene u označavanju brojeva prilikom komunikacije s Odbranom i da je juče saznao da nema tog dokumenta.

Branilac Miodrag Stojanović takođe je potvrdio zabunu u označavanju dokumenta i kazao da će u ponedjeljak obezbijediti originalni izvještaj.

Vještak će biti unakrsno ispitan 14. juna.

Radovan Četić je optužen s Dušanom Milunićem, Radomirom Stojnićem, Duškom Zorićem, Zoranom Stojnićem, Željkom Grbićem, Ilijom Zorićem, Zoranom Milunićem, Boškom Grujičićem, Ljubišom Četićem, Radetom i Urošem Grujčićem te Rajkom Gnjatovićem. Na teret su im stavljena ubistva najmanje 150 civila bošnjačke nacionalnosti u Zecovima u julu 1992.

Četić je optužen u svojstvu predsjednika Srpske demokratske stranke (SDS) i Kriznog štaba za selo Rasavci, Dušan Milunić kao komandir Rasavačke čete, Radomir Stojnić u svojstvu komandira Rezervne stanice milicije Rasavci, a ostali optuženi kao pripadnici Rasavačke čete, koja je djelovala u sastavu Vojske Republike Srpske (VRS).

Nastavak suđenja zakazan je za 7. juni, kada bi trebalo da svjedoči optuženi Duško Zorić.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao