Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Mladen Lakić, bivši policajac, ispričao je da je početkom ratnih dešavanja u Brčkom po rasporedu bio u Vatrogasnom domu, gdje je zatekao vatrogasce i nekoliko civila, koji su se, kako je kazao, vjerovatno tu sklonili.

Tog dana, prema njegovim riječima, ispred Vatrogasnog doma je zatekao grupu naoružanih ljudi, paravojnika, koji su se bahato, drsko i pijano ponašali. Vodili su, opisao je svjedok, oko dvadeset muških civila.

“Ne znam gdje ih vode, što su ih doveli. Postrojili su ih uza zid, tada nisu okrenuli oružje prema njima. Onda sam ja reagovao: ‘Stanite, ljudi, ne vidim razlog zašto se tako ponašaju.’ Naišao je jedan aktivni vojnik i na njih je još strožije reagovao. Rekao je tim paravojnim da ih puste i da ih ja vodim u kasarnu… Ja sam to uradio. Neki su me molili da ih pustim, a neke sam odveo u kasarnu, na ulaz”, posvjedočio je Lakić.

Kako je naveo, nije čuo da je bilo ubistava i fizičkog maltretiranja u policijskoj stanici. Također je kazao da optuženog Đorđa Ristanića poznaje iz viđenja, a u kasnijem periodu ga je viđao u policijskoj stanici kada je dolazio kod načelnika.

Ristanić je optužen da je, kao predsjednik Ratnog predsjedništva u Brčkom, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem progona Bošnjaka i Hrvata, ubistvima, zatvaranjem, mučenjem i drugim nečovječnim djelima.

Midhat Islamović se prisjetio 4. maja 1992., kada je usljed granatiranja ranjen u podrumu gdje se krio, a dan kasnije je u zidarskim kolicima odvezen u bolnicu. Rekao je da su ga, nakon pružene pomoći ispitivali, tukli i čuvali naoružani vojnici, a do 20. maja je bio u podrumu bolnice.

Nakon toga, prema njegovom kazivanju, odveden je u logor “Luka”, gdje je također izvođen na ispitivanje. Za vrijeme ispitivanja, kazao je, nije bilo fizičkog maltretiranja, ali jeste verbalnog.

Prisjetio se kada su ga dva vojnika u logoru tukla, na način da su mu glavu udarali o zid, a potom su ga udarali i vojničkom čizmom.

“Po mom sjećanju – dok sam bio tamo, nije bilo ubistava. Lično nisam vidio ubistva”, dodao je Islamović.

Na današnjem ročištu pročitan je iskaz svjedoka Sakiba Aličehajića, koji je u međuvremenu preminuo. U zapisniku je zabilježeno da je 10. maja 1992. kamionom dovezen ispred Sekretarijata unutrašnjih poslova (SUP) u Brčkom, da bi odmah potom bio odveden u “Luku”.

“Zatvorenici su tjerani da jedni druge udaraju. Bilo je strašno gledati kako se međusobno udaraju… Tjerani smo da pjevamo četničke pjesme… Vidio sam puno krvi u hangarima, zatvorenici su mi pričali da su morali piti krv”, naveo je svjedok, dodavši da je jedan policajac ubijen, a da su zatvorenici tjerani da nose tijela ubijenih.

Suđenje se nastavlja 7. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao