Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Faruk Ibranović se prisjetio maja 1992. godine, kada je zajedno s badžom Islamovićem zarobljen na punktu, te su odvedeni u Lopare, a odmah nakon toga u Sekretarijat unutrašnjih poslova (SUP) Brčko, u sobu broj 13.

Ispričao je da su izvođeni na ispitivanje, te da za četiri dana boravka nije dobio hranu, a kada bi je zatražio, prema njegovim riječima, dobio bi batine. Govoreći o badži, svjedok je opisao da je sve vrijeme šutio i bio potišten, kao i da ne zna šta se s njim dešavalo kad bi ga izvodili.

Četvrti dan, kako je kazao, zajedno s badžom je odveden u “Luku”, gdje ga je “na ulazu u kapiju” pretukao upravnik Goran Jelisić.

“Dva mjeseca sam bio u ‘Luci’, smješten sam u hangar, prvi s lijeve strane. Uvjeti nikakvi, na betonu se spavalo. Kad god sam zatražio toalet, bio sam bijen”, rekao je svjedok, dodavši da je išao na čišćenje grada.

Ibranović je naveo da je optuženog Đorđa Ristanića prvi put vidio kada je došao u “Luku” i kazao da svi idu na slobodnu teritoriju. Kako je rekao, optuženog nije poznavao, ali je od Teufika Karića saznao da je on predsjednik ratne općine Brčko.

Odbrana je svjedoku predočila izjavu iz 1995. godine, koju je dao haškim istražiocima i u kojoj ne spominje optuženog iako je sve detaljno opisao. Svjedok je kazao da ga niko nije pitao za njega.

Ristanić, bivši predsjednik Ratnog predsjedništva u Brčkom, optužen je da je od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon Bošnjaka i Hrvata, ubistvima, zatvaranjem, mučenjima i drugim nedjelima.

Drugi svjedok Sabahudin Islamović je ispričao da je 18. maja 1992., zajedno s badžom Farukom Ibranovićem, zarobljen na punktu srpske policije te da su odvedeni u Lopare, a kasnije u SUP Brčko.

U SUP-u Brčko, rekao je svjedok, niko nije fizički maltretiran, ali je bilo psovki i vrijeđanja. Nakon dva do tri dana, prebačeni su u logor “Luka”, gdje je, prema njegovom kazivanju, Jelisić pretukao Ibranovića.

“Ušao sam u prvi hangar, tu je bilo još pritvorenih osoba… Kad je došla noć, pokušao sam pomoći advokatu da ustane, neki je ušao na vrata i počeo me tući – nogama, čizmama, po trbuhu, leđima. Ja sam puzeći otišao do svog mjesta… Nakon par noći, ulaze dvojica i pravo meni. Počeo me je jedan tući po glavi, drugi je rekao: ‘Nemoj po glavi, već po bubrezima’”, kazao je svjedok i dodao da je izvođen na čišćenje grada.

Kako je rekao, optuženog Ristanića nije poznavao, ali ga je vidio kada je dolazio u “Luku” i kada je kazao da “sutra najvjerovatnije idu na slobodnu teritoriju”.

Islamoviću je predočena izjava koju je dao 2005. a u kojoj nije spominjao Ristanića. Svjedok je rekao da se ne sjeća. Također, njemu je pokazan iskaz iz 2015. kada su ga istražioci pitali za Ristanića, gdje je on kazao da nije siguran je li dolazio. Svjedok je odgovorio da nema objašnjenje za ovu razliku.

Nastavak suđenja zakazan je za 26. mart.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao