Četvrtak, 14 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Presuda Cvetkoviću, koji se tereti da je u maju 1992. u Sasama (opština Srebrenica) ubio dva civila romske nacionalnosti, a jednu osobu tukao, kao i da je u junu silovao dvije djevojke u Bratuncu, bit će izrečena u petak 22. marta.

Istog dana planirano je izlaganje završnih riječi na obnovljenom suđenju Samiru Kešmeru i Mirsadu Menziloviću zbog silovanja maloljetne osobe u maju 1993. u Sarajevu.

Njima je suđenje obnovljeno nakon što je Apelaciono vijeće ukinulo prvostepenu presudu kojom su kao pripadnici Armije BiH osuđeni na po pet godina zatvora zbog ovog zločina.

Ovom presudom na šest godina je osuđen i Elvir Muminović, ali je postupak protiv njega razdvojen zbog bjekstva.

U ponedjeljak predviđeno je izlaganje završnih riječi Tužilaštva i Odbrane i na suđenju Alminku Islamoviću, bivšem komandiru voda Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO), za zločine počinjene u Bosanskom Brodu.

On se tereti da je učestvovao u nezakonitom zatvaranju civila srpske nacionalnosti, njihovom ubijanju, fizičkom i psihičkom zlostavljanju, odvođenju na prinudni rad, pljačkanju te paljenju imovine i uništavanju spomenika.

Pred Državnim sudom u ponedjeljak, 18. marta počet će i dva nova suđenja.

Suđenje će početi Ranku Babiću, Bratislavu Bilbiji i Đuri Adamoviću, koji se terete za zločin počinjen u ljeto 1992. nad civilima u mjestu Ljeskare kod Prijedora.

Također će počet suđenje i Simi Stuparu te Zoranu i Goranu Tešić zbog zločina protiv čovječnosti počinjenih na području Vlasenice od aprila do septembra 1992. godine. S njima je optužen i Zoran Stupar za kojim je raspisana potjernica nakon što se nije odazvao na pozive Državnog suda.

Iduće sedmice pred Državnim sudom nastavit će se suđenja za ratne zločine počinjene i u drugim bosanskohercegovačkim gradovima.

 

Najčitanije
Saznajte više
Osuđeni za zločine nad zarobljenicima u Goraždu traži odgodu zatvora
Mustafa Stovrag, koji je pravosnažnom presudom osuđen na tri godine zatvora za zločine u Goraždu, podnio je Sudu Bosne i Hercegovine molbu za odgodu izvršenja kazne, potvrđeno je za Detektor.
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) je, nakon pisanja Detektora, podnio prijavu Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa protiv Marije Ćosić, šefice kabineta i savjetnice Marinka Čavare te općinske vijećnice u Busovači, zbog obavljanja duple funkcije.
CIK zaprimio žalbu Dodikovog advokata o oduzimanju mandata