Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Miodrag Joković kazao je da je kao rezervni policajac radio u Janji i da je uglavnom obavljao poslove dežurnog u stanici. To je podrazumijevalo vođenje evidencije o svim dešavanjima, uključujući privođenja.

On je rekao da je Đokić od novembra ili decembra 1992. do polovine 1993. bio komandir policijskog odjeljenja. Naveo je da je prije njega tu dužnost obavljao optuženi Zoran Bogdanović, a poslije optuženi Ljubiša Ikić. Kazao je i da je prije Bogdanovića komandir bio Hadžan Bardak do otprilike jula 1992. godine.

Joković je rekao da od Đokića nikada nije dobio naredbu da nešto ne evidentira, kao ni za neke nezakonite aktivnosti. Za optuženog je naveo da je bio “jako pošten čovjek”.

Svjedok je rekao da je bilo dosta intervencija i da su sve evidentirane. Kako je kazao, u Janju, naseljenu većinskim bošnjačkim stanovništvom, došlo je dosta izbjeglica koje su tražile smještaj i “svašta je bilo”.

On je naveo da je u stanici bilo i policajaca bošnjačke nacionalnosti, te da su radili i u firmama u Janji.

Na pitanja tužioca Edina Muratbegovića, Joković je potvrdio da su bošnjački policajci prestali dolaziti na posao, ali se nije složio da su otpušteni. Kazao je da komandir policije u Janji nije imao veze sa zapošljavanjem i otpuštanjem, već Stanica javne bezbjednosti (SJB) u Bijeljini.

Tužilac je svjedoku nabrajao imena ljudi koji su privođeni u stanicu i premlaćivani. Joković je rekao da “99 posto niko nije pretučen u stanici”.

Potvrdio je da je bilo privođenja zbog oružja i da su ispitivani, ali da nijedan nije zadržan.

Na pitanja u vezi s ubistvima Bošnjaka, svjedok je rekao da je čuo da je ubijena familija Milkić, a da za druge slučajeve ne zna.

Na sugestiju tužioca da je Đokić smijenjen jer nije uredno vodio službene evidencije, Joković je izjavio da jeste smijenjen, ali da ne zna razlog.

On je na pitanja Bogdanovićeve braniteljice Tatjane Savić kazao da Stanično odjeljenje milicije u Janji nije imalo kriminalističkog inspektora i tehničara i da su u slučaju ubistva obavještavali ekipu iz Bijeljine, a da su oni samo obezbjeđivali lice mjesta.

Osim Bogdanovića, Đokića i Ikića za učešće u nezakonitom privođenju, maltretiranju, premlaćivanju i ubistvima civilnog bošnjačkog stanovništva na području Janje optuženi su Branislav Trišić, Zoran Tanasić, Žarko Milanović, Mladen Krajišnik, Savo Mršić, Milivoje Čobić i Milan Marković. Oni su, prema optužnici, bili komandiri i pripadnici aktivnog i rezervnog sastava Stanice milicije u Janji.

Prije prvog svjedoka Odbrane, Tužilaštvo je uložilo preostalu dokumentaciju, od kojih je značajan dio Sudsko vijeće prihvatilo kao dokumente, jer ne ispunjavaju uslove da budu tretirani kao dokazi. Riječ je o fotodokumentaciji, izvodima iz matične knjige umrlih, knjigama i zapisnicima.

Suđenje se nastavlja 28. marta.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao