Utorak, 19 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Čaušević je u sudnici rekao da mu je “branilac javio sinoć u 22:30 da je bolestan”.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Biljana Ćuković je kazala da će od branioca biti zatražena medicinska dokumentacija kako bi opravdao izostanak s današnjeg ročišta.

Optužnica tereti Čauševića za zloupotrebu položaja, pranje novca i primanje dara, a Anesa Sadikovića za davanje dara pri uvozu tekstila.

Čauševiću se stavlja na teret i da je, nakon tendera za vršenje usluga štampanja poreskih markica na vrijednosnom papiru sa zaštitom, prekoračio svoja ovlaštenja i pravnom licu “Glas srpski – Grafika a.d. Banja Luka” pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 200.000 konvertibilnih maraka (KM).

Naredno ročište je zakazano za 21. mart, kada je planirano da Čaušević nastavi sa svjedočenjem.

Najčitanije
Saznajte više
Općinski sud u Jajcu. Foto: Općinski sud
Zatražena disciplinska odgovornost sudije iz Jajca
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Prvostepene disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) da utvrdi odgovornost sudije Općinskog suda u Jajcu Aleksandra Trkulje po 12 disciplinskih tačaka, dok je on kazao da će Komisija utvrditi da su ove tačke neosnovane i obustaviti postupak.
Završen disciplinski postupak protiv sutkinje iz Banje Luke
Punomoćnik tužene je zatražio od disciplinske komisije da odbiju tužbu, dok je disciplinska tužiteljica zatražila odgovornost sutkinje banjalučkog Osnovnog suda Marele Jevtović zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluke i nepostupanju po pravilniku Visokog sudskog i tužilačkog vijeća.