Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Stojčinović je osuđen na četiri i po godine, a Jeličić na godinu dana zatvora zbog propusta u slučajevima “Građa”, “Naš dom” i “Poljoprivredna škola”.

Okružni sud u Banjaluci je obojici izrekao mjeru zabrane rada u državnim organima u trajanju tri godine.

Stojčinović se nije pojavio na izricanju presude.

Jeličićev advokat Milan Petković kratko je izjavio da će u narednom periodu podnijeti žalbu Vrhovnom sudu Republike Srpske.

“Slijedi podnošenje žalbe i drugo poluvrijeme u ovom slučaju”, naveo je Petković.

Sudija Pane Gavrić je u obrazloženju presude, između ostalog, rekao da je Republičko javno tužilaštvo dokazalo optužnicu.

“Prvooptuženi Mirko Stojčinović je, propuštanjem radnji koje je trebao obaviti kao branilac, pričinio milionsku štetu Gradu Banjaluci. Bez obzira na samostalnost koju pravobranilac ima, Stojčinovićeva dužnost je bila da štiti interese zastupanog subjekta”, objasnio je sudija.

Prema optužnici, Stojčinović je raznim zloupotrebama privrednim društvima “Naš dom” i “Građa” omogućio da na sebe uknjiže nekretnine i parcele, čime je Banjaluka oštećena za više od 7,5 miliona konvertibilnih maraka (KM).

Vještaci Tužilaštva utvrdili su da je vrijednost zgrade, pomoćnog objekta i pripadajućeg zemljišta u predmetu “Naš dom” u Grčkoj ulici 2.179.279 KM, a vrijednost zemljišta i objekata u slučaju “Građa” 5.172.359 KM.

Stojčinović i Jeličić su zajedno osuđeni u predmetu “Poljoprivredna škola”, gdje su se odrekli tužbe i zaključili sudsko poravnanje, ne obavještavajući o tome Grad Banjaluku. Vrijednost te imovine, odnosno zemljišta procijenjena je na 16 miliona maraka.

Zemljište je prodato kompaniji “Bingo”, koju je grad tužio, kao i Poljoprivrednu školu. “Bingo” je uzvratio kontratužbom i zahtijevao od Grada odštetu od 20 miliona KM.

Stojčinović i Jeličić su se, bez znanja Grada, odrekli tužbe i zaključili sudsko poravnanje s kompanijom “Bingo”, ne obavještavajući o tome Grad. U ovom slučaju, Grad je, po saznanju za malverzacije, pokrenuo tužbu za poništavanje sudskog poravnanja i u toku je spor koji se vodi pred Osnovnim sudom u Banjaluci.

Vještačenjem te sporne imovine, koje je sprovelo Tužilaštvo, ukupna vrijednost zemljišta procijenjena je na 16.285.700 KM.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović