Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Petar Mojić je kazao kako ga je u maju 1992. na biciklu uhvatio HVO u mjestu Vidovice kada je pošao da dovede ujaka, da su ga vojnici udarali puškom, a ubrzo je vidio da je uhapšen i njegov srodnik Makso Gajić i još dva muškarca.

“Poveli su nas prema Orašju. Tjerali su nas da uđemo u Savu da nas pobiju. Psovali su nam, a u vodu su nas tjerali opet”, kaže svjedok i navodi da su kombijem Vojne policije zatim prebačeni u neko skladište gdje su ih tjerali da “leže na prstima ruku i nogu”, a potom u školu u Donjoj Mahali.

“Mene su smjestili u malu prostoriju, bilo je 60 ljudi. Starci iz Bukove Grede su bili u sali. Vojna policija nas je čuvala. Vozili su nas kasnije u Županju na ispitivanje, pa nas vratili. Tamo me nisu dirali kao u Donjoj Mahali”, pojašnjava svjedok.

Ispričao je da je Crveni krst tražio zatvorenike iz škole, kada ih je Vojna policija prebacila u izolaciju u šupu nekog “Mike” kako ne bi bili registrovani, a iz tog objekta je, kako kaže, vidio kako je čovjek u crnom kombinezonu nožem u vrat udario Gajića koji je odvučen u kombi i njegovo tijelo nikad nije nađeno.

Na upit Tužilaštva je svjedok odgovorio da je njega najviše tukao Mato Rakijica kojeg je opisao kao jednog od najgorih policajaca uz Peru Vincetića, kao i da su se policajci oslovljavali s nadimcima.

“Mato Rakijica je izvodio mene u učionicu u školi i tukao me običnim i bejzbol palicama po rukama, leđima i prsima. Tukao me 15 do 20 minuta”, rekao je svjedok i naveo da posljedice osjeća i danas jer je nesposoban za posao.

Svjedok je kazao da je na ostalima vidio da su ih tukli jer bi ih izveli na nogama, a vraćali su ih vukući ih opasačem, kao i da ga je jedne prilike rukama udarao policajac zvani “Kemi”.

Odbrane su svjedoku predočavale ranije izjave uz tvrdnju da ne govori istovjetno o događajima, posebno s osvrtom na osobe koje su njega maltretirale, a Pejić je rekao da ne može svega da se sjeti i da mu je pamćenje ranije bilo bolje.

Odbrana je konstatovala da svjedok ima tendenciju dodavanja stvari, te da Sud, ako se svjedok ranije sjećao bolje, ovaj iskaz treba uzeti s rezervom.

Za zločine počinjene u Orašju optuženi su Đuro Matuzović, Ivo i Tado Oršolić, Marko Dominković, Joso Nedić, Marko Blažanović, Mato i Anto Živković, Stjepo Đurić i Mirko Jurić.

Oni su zločine, prema optužnici, počinili kao pripadnici komandnih struktura HVO-a te vojne i civilne policije u Orašju. Na teret im je stavljeno da su počinili progon srpskog stanovništva, i to ubistvima, zatvaranjem, mučenjem, silovanjima i drugim radnjama.

Svjedok Kosta Pejić je kazao da je Orašje napustio sredinom aprila 1992., ali da je u tom gradu ostala sestra od njegove supruge koja mu je poslije rata pričala o torturama koje je prošla kada je zarobljena.

“Pričala je kako je kombijem neki ‘Šike’ kupio od kuće do kuće Srbe i odvezao ih u Školski centar u Orašju, a potom u Donju Mahalu. Rekla je da su svaki dan dolazili po nju i odvodili je u zgradu gdje je bila policija da čisti i pere… Jednom je rekla da je silovao neki Mato Rakijica”, kazao je svjedok.

Njegova svastika mu je, kako kaže, rekla da je jednom kroz prozor uspjela pobjeći iz škole i sakriti se u jednu od obližnjih kuća, ali da su došli po nju i vratili je, kao i da je u pričama navodila da su je tukle i maltretirale osobe s nadimcima “Mićo” i “Šaraf” u zgradi gdje je dovođena na radove.

Nastavak suđenja je 20. februara.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao