Milunić i ostali: Mjesni odbori bez uticaja na vojsku
Vinko Kos, koji je, kao član Srpske demokratske stranke (SDS), bio odbornik iz Kozarca u Skupštini opštine Prijedor, kazao je da su se sve strane naoružavale, te da su držale seoske straže, a da su samo muslimanske oružane snage imale punktove.
On je naveo da su srpske snage preuzele vlast u ovoj opštini 30. aprila 1992. godine, a da je polovinom maja stradao policajac na ulazu u Prijedor. Prema njegovim riječima, uslijedilo je još nekoliko incidenata u kojima su poginuli srpski vojnici, nakon čega su srpske snage pokrenule razoružavanje u Kozarcu i “desio se rat”. Dodao je da je 30. maja izveden napad na Prijedor, u kojem je poginulo 15 do 20 ljudi.
Poslije toga, rekao je Kos, bilo je ubrzanog iseljavanja, ali nije bilo nasilnog protjerivanja nesrpskog stanovništva.
Svjedok je naveo da je u Prijedoru formiran i Krizni štab, a da su na nivou mjesnih zajednica bili savjeti, odnosno izvršni odbori. Kazao je da je i on bio član jednog od njih. Ti organi mjesnih zajednica, kako je rekao, bili su zaduženi za logistička i komunalna pitanja i nisu izdavali zadatke vojsci ili policiji.
Kos je kazao da je poznavao Radovana Četića iz Rasavaca. Prema njegovim riječima, Četić je od 1994. godine bio na čelu odbora Mjesne zajednice u Rasavcima, a prije njega su bile druge osobe.
Četić je optužen u svojstvu predsjednika SDS-a i Kriznog štaba za selo Rasavci. Sudi mu se s Dušanom Milunićem, Radomirom Stojnićem, Duškom Zorićem, Zoranom Stojnićem, Željkom Grbićem, Ilijom Zorićem, Zoranom Milunićem, Boškom Grujičićem, Ljubišom Četićem, Radetom i Urošom Grujčićem te Rajkom Gnjatovićem. Oni su optuženi za ubistva najmanje 150 civila bošnjačke nacionalnosti u prijedorskom selu Zecovi u julu 1992. godine.
Dušan Milunić je optužen kao komandir Rasavačke čete, a Radomir Stojnić u svojstvu komandira Rezervne stanice milicije Rasavci, a ostali optuženi kao pripadnici Rasavačke čete, koja je djelovala u sastavu Vojske Republike Srpske (VRS).
Na pitanja tužioca Izeta Odobašića da li su punktove držali pripadnici policije ili Teritorijalne odbrane (TO), svjedok Kos je odgovorio da su to bile “muslimanske oružane formacije”.
Srbi su, dodao je, vjerovali jedino u Jugoslaviju i Jugoslovensku narodnu armiju (JNA), a drugi su bili za nezavisnost. Rekao je da bošnjački odbornici nisu učestvovali u izboru predsjednika Kriznog štaba i drugih organa nakon preuzimanja vlasti.
Kao svjedok Odbrane Radovana Četića i Radomira Stojnića saslušan je Bogoljub Kos, dugogodišnji policijski inspektor koji je do avgusta 1992. bio u rezervnoj policiji. On je kazao da su ratne stanice milicije formirane još po naredbi ministra unutrašnjih poslova Republike BiH Alije Delimustafića i da ih je u Prijedoru bilo desetak.
Kos je izjavio da su rezervne stanice milicije mogle učestvovati u akcijama u sadejstvu sa vojskom, ali da o tome nije odlučivao komandir te rezervne stanice, nego načelnik stanice javne bezbjednosti (SJB).
Svjedok je rekao da predsjednik kriznog štaba ili mjesnog odbora nije mogao biti nadređen komandiru stanice milicije.
On je takođe govorio o punktovima na ulazu u muslimanska sela, preuzimanju vlasti i incidentima.
Suđenje će se nastaviti 8. februara.