Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ratković, nekadašnji pripadnik Višegradske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), u septembru ove godine proglašen je krivim da je u periodu između juna 1992. i januara 1993. tri puta silovao zaštićenu svjedokinju VR-1 u Višegradu.

Istom presudom je djelimično prihvaćen imovinskopravni zahtjev oštećene i naloženo Ratkoviću da joj na ime nematerijalne štete isplati ukupno 35.000 maraka po pravosnažnosti presude.

Protiv ove presude Odbrana je izjavila žalbu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, odluke o krivičnopravnoj sankciji i imovinskopravnom zahtjevu, te zbog povrede Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava.

Advokatica Radmila Radosavljević je kazala da je uložila žalbu jer smatra da Prvostepeno vijeće nije van razumne sumnje utvrdilo da je Ratković počinio djelo koje mu se stavlja na teret.

“Moram istaći jednu meni nepojmljivu činjenicu, a to je da je prvostepeni sud presudu zasnovao samo na iskazu svjedoka VR-1, čiji iskazi nisu ničim potkrijepljeni osim da se događaj desio za vrijeme rata”, rekla je Radosavljević.

Ona je pojasnila da je Odbrana tokom postupka naglašavala da je došlo do zamjene identiteta, kazavši da se ne radi o optuženom nego o izvjesnom Mitru Kneževiću zvanom Četnik, koji je preminuo. Dodala je da su se ove osobe plašili ljudi u Višegradu.

Prema Odbrani, Prvostepeno vijeće je “prilično paušalno i selektivno” tretiralo iskaze svjedoka Tužilaštva BiH i Odbrane.

Radosavljević je istakla da ne može da shvati da je Sud ”olako prihvatio” da dosudi 35.000 KM oštećenoj, te da se nematerijalna šteta mora utvrditi, što u ovom slučaju, prema njenom mišljenju, nije učinjeno.

Također je navela da joj je nashvatljivo da Prvostepeno vijeće nije našlo nijednu olakšavajuću okolnost na strani optuženog, za kojeg je kazala da se radi o “teškom bolesniku”.

“Nisam nikoga silovao, nisam tukao nikoga”, obratio se Sudu i optuženi Ratković.

Tužilaštvo je predložilo da se ova žalba odbije, a prvostepena presuda potvrdi.

Ratkoviću se u drugom predmetu pred Sudom BiH sudi za zločin počinjen u Štrpcima kod Rudog.

Apelaciono vijeće će odluku po žalbi donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Petar Đurić (lijevo) i Davor Peulić (desno) ispred zgrade Suda BiH. Foto: Detektor
Peulići i Đurić: Bez saznanja o maltretiranju ratnih zarobljenika
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je kazao da su se u zgradi Pošte u Kneževu nalazila zatvorena lica, koja, prema njegovim saznanjima, nisu bila maltretirana.
Ganić i ostali: Izbili mu zube nakon zaustavljanja kolone JNA
Na suđenju za zločine počinjene u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je izjavio da je pretučen nakon što je zaustavljena kolona Jugoslovenske narodne armije (JNA) prilikom napuštanja grada 3. maja 1992. godine.
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući