Srijeda, 1 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Presudu Šarčeviću je izreklo Sudsko vijeće kojim je predsjedavao sudija Pane Gavrić. On je poslije izricanja presude kazao da je Šarčeviću izrečena ublažena kazna.

“Optuženi se izvinio sudiji i pokazao kajanje, te se korektno ponašao na sudu. To je sve cijenjeno kao olakšavajuće okolnosti. Sud smatra će se ovom kaznom postići svrha”, pojasnio je Gavrić.

Prema presudi, Šarčević je prijetnje izrekao u vozilu Sudske policije 16. jula ove godine, nakon što mu je presuđeno za trgovinu narkoticima.

Kaznu mu je izrekla sudija Kudrić.

On je ranije u Okružnom sudu u Banjaluci osuđen na pet godina i deset mjeseci zatvora. Za trgovinu drogom osuđen je na pet godina, ali su mu u presudu uračunate i dvije uslovne presude od po pola godine zbog ranijih krivičnih djela.

Najčitanije
Saznajte više
Jasminka Knežević sa advokatom Damirom Beglerovićem ispred Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Foto: Detektor
Četvrti disciplinski postupak protiv tužiteljice Jasminke Knežević
Glavna rasprava u novom disciplinskom postupku protiv tužiteljice sarajevskog Kantonalnog tužilaštva Jasminke Knežević zbog disciplinskog prekršaja neopravdano kašnjenje u sprovođenju radnji u vezi s vršenjem funkcije tužioca, bit će održana sredinom septembra, odlučeno je na pripremnom ročištu.
Ranko Debevec razriješen dužnosti predsjednika i sudije Suda BiH
Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) donijela je odluku kojom je Ranko Debevec razriješen dužnosti predsjednika i sudije Državnog suda.
VSTV pregovara sa EU o spornom pravilniku nakon obustave finansiranja